Українська зима без снігу просто гола й порожня, ще спасибі, що темна. Бо нема чого показати без листя й трави. Зелене приховує, те, що ми в себе наробили. А добрий сніг красить просто геть усе, роздаючи нещасному мотлохові багаті білі кучми й кожухи. Хоч і без білизни, та зате-ж білина. Й ото тепер нічим покрити грішного тіла нашої землі, наших недолугих міст, де, як здається з архітектури, те, що крало, лишилося сидіти там, де покрадено, як здурілий злодій на лантусі посеред обідраної комори. Тільки коли завиє хуга, він озирнеться на сьвяту білість і почне пакувати піч чужим добром. І запалить усе, бо справді-ж нікуди нести.
понеділок, 30 листопада 2020 р.
Лиш у душі
Уже ні
Як старі речі вивезти кудись на хутір, то вони служитимуть до смерти. Так колись і люде були — та вже ні.
Теплий логос
Як на холоді скласти мерзлий одяг із замерзлим тілом, то буде тепло. Так і логос: коли все збирається в потрібному складі, виникає тепло.
Постійно-побутова культура
Мало за чим я так тужу, як за культурою постійно-побутовою. Вкраїнське красне письменство в тому не налюбилося, поки було красне. За культура побуту їм постійно правила вкраїнська мова. Теперішнє просто письменство вже й не налюбиться, бо не має культури в побуті.
неділя, 29 листопада 2020 р.
Уперта гармонія
Можебна химера
середа, 25 листопада 2020 р.
З непорозуміння
Поет має лякати й лякатися. Поки не сказав чого страшного — ти не поет. Тому поет-гуморист — то якесь непорозуміння сталося. Але стривайте: гуморист помер, а його сьміх лунає, хоч не всім уже втямки, з чого то він так реготався тяжко, бо часом і робленим сьміхом заходився через нікольство. Подзвіння сьміху — от уже страшно трохи. Таки був там і поет.
За пам'ятущість
вівторок, 24 листопада 2020 р.
Що хотів сказати автор?
Імкий спосіб
Чи хор заслухається?
субота, 21 листопада 2020 р.
Живе жива
Жива мова — говірна. Говорять нею, орудують — от і живе. А роз-мовна мова то просто розмови. Про те чи вже вмерла, чи ще живе. Не діждуть розмовні мовці, бо живе жива.
Керівник справ
Акме
Наш мирний мікрокосм
Без ідеї
четвер, 19 листопада 2020 р.
Так ото-ж
Гарний дядько
Мій день хвилозопиї
вівторок, 17 листопада 2020 р.
Упалий сьвіт
Коли сьвіт падав, то вже впав увесь, а не так, як Колізей: отут позападався, а там, диви, стоїть. Он греки відбудували Партенон і зразу стало видно, як упав увесь сьвіт.
Луна по селу
Гадки не можна прикликати, вона сама собі ходить. Але-ж змушений думати таки кличе! Й збігаються на гук якісь миршаві цуценята: "Аби одно гавкнуло, чи цявкнуло, так і йтиме луна по селу".
Українські логоси
Із Франком знайомишся й він одразу рекомендується: "Франко!" Вже першим звуком видає щось природньо невкраїнське. Й отак усім своїм генїєм він поривався за межі нашого сьвіту. Але зразу за межами спитувався насипати просьвітницьке окопище й мурувати енцикльопедичні мури. А тепер хтось у казематі міцної Франкової фортеці пробує із скіпочок складати вкраїнські логоси.
За наміри
У русі мас
Сім'я може бути й легко буває буржуазною, але це не означає, що, природою своєю, родина — осередок капіталізму. Родина — це осередок містерії. Так, сюжети з умиранная й воскресення, розчарування й утаємничення, пригоди всяких учасників містерійної єрархії ніби без кінця повторюються, але насправді повторитися достотно ніяк не можуть. Бо тут містична спілка, куди кожен виливає джерельце свого инобуття. Як казав був наш Франко: "В рух мас вносить кожда душа частку свойого льоту".
Травматологія
Поламаним надавали цілих іграшок — з мірковань терапевтичних. А вони потрощили й тепер приносять той лім самим травматологам: "Ось ваш логос, ось вам логос!"
неділя, 15 листопада 2020 р.
Синиць повні жмені
Думкарня
Куди стрілити
Піднесена постать
Є така мука — довго стояти з простягненою, занесеною ногою, з піднесеними, розмашними руками. Але-ж цілісіньке життя отак доводиться стовбичити, ніби вдалий кадер у якогось сьвітляра. Чи то було кіно? Ніхто й не дізнається.
На дні скриньки
Мотаючись
Ми все 'дно стоїмо, але якось так мотаючись, щоб однаково нічого не бачити. Здавалося-б, став посеред чину, то вже стоячи хоч наслухай: може що скаже. Коли-ж ні — треба мотатися.
Приділена увага
Концертова програма
Вражена голизна
Як хто вже затіяв родину, то має знати, що вона буде логос. Родина це зібрання, де жаден із спільників не здолає вияснити чи заступити спілки. Хоч скільки бери, хоч скільки крути окремого сім'янина, а логосу нема, нема навіть до логосу ключа. Може тому людина вічно силкується спізнати доконану самоту. Витинає свою гілочку з саду, бажаючи не минущого плоду, а вічного квіту. Але квіту такого бачимо дуже мало, багато більше простої, суворої, враженої голизни.
Письмена в неписьменній душі
Безсовісна історія
пʼятниця, 13 листопада 2020 р.
У стані вкраїнських перекладачів
Наші дядьки вже й справді на тім сьвіті пасуть свої зайці. А в стані перекладачів можуть знати одну, дві й більше мов, але всі чужі. Й друга-остання завсігди буде московська.
вівторок, 10 листопада 2020 р.
Білий шум ІІ
Люде люблять занурюватися в шумовиння днів, бо в йому не втопишся. Часовий вир — то иньша річ. А найбезпешніше водоймище — це ложка буде. Т'але для де-кого з хвилозопів таки вона замілка — то вже беруть купіль у білому шумі.
Маски та рукавички
Дзвона чи дзвону? І
Наше слово може й не озоветься. Але воно висить десь на високій дзвіниці, висить і грізно поводить литими боками, й шалено калатає не привішеним язиком. То вам дзвона чи дзвону?
Осінні мухи
Думки сідають на голову, як мухи, бо є голова й наче треба висідати. Але махнуло рукою: не треба. Доведеться летіти далі, аж поки не вклякнеш десь у похолоднілому, осінньому сьвіті.
Доробити свого
Чоловік усе життя плавав на поверсі, старанно виставлячи голову, щоб ухопити порожнього повітря. А тепер занурився, заглибився — старий. Кажуть "животіє", але там точиться суте життя, власний, тільки його чин, ніби незрозумілий і непотрібний тим, хто ще молодо плаває на поверхні. Спільне зроблене, треба доробити свого. Перебуло буття, триває неповторне істнування.
З пекучим поглядом
Скільки людей прагне схуднення, то-б-то бажає здобути втративши, облишивши. Це аскеза. Все наше життя, а не тільки тіло, якесь обважніле, обтяжене зайвиною. Того й свободи нема: сидиш на своїх добрах і дожидаєш, коли накриє. Добре ще, як накриє мокрим, а не палким рядном. Сидиш, а доля прибігає подивитися, чи ти справді ще нікуди не рушив: "Вона прибігла до його страшна, як дика кицька, з перекошеним ротом, з пекучим поглядом, бліда, як мара."
Мовчазна вічність
Визнаття — то вже буде об'єктивація творчого, смерть твореного. Не сам живий, а честень йому, невідомо на які гроші ставлений. У кожній людині є суте поривання до творчого чину, вона може того навіть невсьвідомлювати, але воно є. Тут визнавати нічого. І там — нічого. Навіть вічність не розсудить. Бо вічність уже тут і по нашому вона мовчить.
неділя, 8 листопада 2020 р.
Без знавства
Лінґвістика зразу постала як духовність, як хвилозопия. Але тоді був той синкретизм. Потім його взяли й порозшивали — й тепер наш лінґвіст може писати статті геть без мовознавства, то-б-то не знаючи й не замислюючись, про що то він пише.
Мірка міркувати
Перше Бог дає чоловікові хист, а далі — мірку на той хист. Щоб уже не заваджали ні слава, ні неслава.
Зимова груша
Я — як та зимова груша: довго стиг, і вже тільки в осінні холоди, в зазимки обережно знімаю себе з дерева, обгортаю в бібулу й кладу в темну коробку на дальшу схованку. Й невідомо ще, чи смакуватиму я зимової доби. Нород от пояснює: який дід, такий його плід. Т'але-ж навіть який дід — геть незвісно. Вся надія на плід. І не на той дідів плід, що вже на всю губу живе своїм явним життям, а на тую грушу.
До канарейків
Не Пруст
Якби ти вмер у Прустовому віці, то не встиг-би дозріти до Пруста. А він устиг таки. Ось чому ти не Пруст.
Немовленість
Корабель на мертвому од соли морі, судно, що напевне знає, що не потоне ніяким способом, — то вже яка пливба? Як гульба в шахи з немовлятком, а немовлятко — то, власне, ти сам. У щирого немовлятка духовна немовність іще від нерозлитої повноти, а в тебе що? Як немовлятко своєчасно не мовило, а пускає слину, то вже воно нікчема. Теж із запереченням, але вже не втілення, а життя. Провинний, упалий час нещадний до нашої аркадійської невинности: він винує, звинувачує й карає її на смерть.
Нетекуче течиво
Дуже багато читаю де-чого мудрого, а своє геть перестав писати. Поки гортав белетристику, власні думки падали на голову, як тверді груші, що їх на зиму бережуть. А тепер одчуваю, що жива думка наді мною якось у собі не гусне. А як гусне, то вже тоді не тече. А треба-ж думчатого течива... Чи не здуплинатіла моя стара груша?