А таки шкода, що добрячий чоловік — то не професія: нам тепер треба дуже багато таких фахівців.
четвер, 31 березня 2022 р.
середа, 30 березня 2022 р.
Означення сили таланту
Якби пан Гоголь був і досі живий, перебуваючи в Сорочинцях, пишучи 1001-ий том "Мертвих душ", то не було-б питання, чи він український письменник, чи московський — зразу втік-би до Італії.
За несумісне
Ми маємо несумісне з життям сусідство. З цього приводу нам пропонують поміняти місце сталого пробування. А нам треба поміняти несталого сусіду.
Ненормативна вкраїністика
Ні, вона вивчатиме не московщену лайку, не буденну мішанку: вона вивчатиме мову, вигнанку з розперезаних ротів.
Таємниці вкраїнської мови
Чогось я маю таку підозру, що по цій війні, у жвавій одбудові, будь-якого так-сяк чесного підручника з нашої мови можна буде сьмілко назвати "Таємниці вкраїнської" — так уже дивуватиме громадянство з простих, чесних правил грамотної річи.
Ще нові "вкраїнці"
От ветеранів совіцької війни з Афґаністаном шанобливо називали "афґанцями", то-б-то державним іменем народів, що на них воювалися й перемогли. А цікавий я знати, чи на Московщині зацілілих салдатів теперішньої війни проти Вкраїни зватимуть "українцями", окриваючи нашою славою?
вівторок, 29 березня 2022 р.
Субстрат і суперстрат
Тепер будемо говорити (100%!) новою мовою. Вона вже тут, дурні химороди жене. Правдива вкраїнська в ній субстрат: колись тут була, заникла й ізникла. Старожитці ще щось таке ніби пригадують, але то вже як чарочка в сухий закон. А московська буде суперстрат: вона, звісно, відходить у своє величне минуле, лишаючи нас трохи потішених, а трохи розгублених, але так великозначно відходить і, не прощаючись, каже своє "О!".
Наступаючи на змія
Смерти стало аж занадто багато. Чогось не до речи пригадалося холодно-віддалено-поетичне з власного:
Гуртова готовність
Бий і пануй
"Діли й пануй!", — радили владарям якісь давні політики. Але таке панування не про московців. Нащо-ж ділити? Все до купи згрібай! А щоб ізгрібалося, бий, збивай. Геть і вираза такого мають: це, кажуть, б'ється, а те — не б'ється. А от ми б'ємося й того не згрібаємося, не опановуємся. Щось не б'ється в московців, але й ділитися не збираються — бо не вміють.
Кенотафія
Де нема могили, а є пам'ять і знаття, що був такий чоловік, стане кенотафія. Де згинув, не знаємо, але отут стали, спом'янули й поставили. І все майбутнє наше мурівництво — чи не буде то велика суцільна кенотафія: пам'ятай, що живеш, не забудь, що помреш? Легко вбивалося, та тяжко вмиралося. Либонь і Московщина, виряджаючи в похід усе, що мала мужнього в чоловіцтві (тепер уже, слава Богу, не гурт), заходилася ставити форнірні, бляшані кенотафії, коли ще й курява за військом не вляглася. Бо хто-ж його відає, де те тіло буде? А незабудь прикопаємо, поки не втекла. Спасибі, що на своїй, не нашій, не на сьвятій од крови землі.
День сьогоднішній
Така золота
Вчуся ставленню до життя."
понеділок, 28 березня 2022 р.
Кріваві лінії
Червоні лінії були просто собі креслені, барвисті, красні. А коли перетнули-перейшли, глип — аж вони кріваві течуть і такі буйні, що нема зупину. Хоч-би було вороття.
Живі вуста
Хай будуть живі вуста! А по своєму глаголить тими вустами, саме глаголить, а не блягузкать, — чи доведеться? Смерть мовина — то теж смерть і дуже велика й болізна. Щось може часує, бо не на часі.
Сумний парадокс
Тепер московський копил у нашій мові осьвячений борнею з московством-же — який сумний парадокс!
Назовницька традиція
Золота луска
понеділок, 21 березня 2022 р.
Під полом
Ліпше вмерти від задухи, стрімко стоячи під низьким сволоком нашої культурної хати, ніж рачкувати, щоб надихатися десь під її високим полом.
Кровотиск
Перед Великою визвольною війною я мав нормальний тиск. Тепер-же норми я ніколи не маю. Бо стільки крови тисне й така!
До своїх
На сторожі коло них — них, рабів отих німих — уже стоїть слово. Слово в подобі нещадно вивалашеного московськими ножицями ящура. Чомусь уважається, що такий геть-начисто вивалашений, та ще й московськими ножицями, той ящур буде дружній до своїх.
На своїй сторонці
Як-що на своїй сторонці таки запанує поправна вкраїнська мова, то я єдиний знатиму її, й увесь 40 років заблуканий у пустелі народ ходитиме до мене, як до Мусія, й проситиме мовного суду. Яка прикрість для всіх иньших, неправдених, але голодних суддів! Яка царська мовна самотність! Яка народня безпорадність у найдрібніших справах!
As a specalist
As a specialist, I will most definitely die of overqualification. I can clearly see it coming, I am not feeling well already.
Медійна політика
Теперки така медійна політика, що плутає простомову з мовною простотою. Простацька мова колись витворюваа своє, неповторне: саме те, чим тепер одверто гребує медійна політика. А мовна простота — то мало досяжний, але жаданий ідеал стилю. Тому медійній політиці треба не простоти, а химерної, карикатурної, московленої заплутаности, що, якби щось читала, давно-б оговталася: "Ахъ я Акимъ-простота: ищу рукавицы, а обѣ за поясомъ!"
Щоб не йнялося
Виходили воюватися проти нашої мови — такий похід, самі сказали. І що-ж: іще вони не прийшли, а вона вже рачки — поставили, щоб усі бачили: й таргани, й блощиці. Й ізнов не поймуть. Як не пойняти, то й не передушиш. Цього, власне, й бажали: як ті, що йдуть, як і ті, що плазують.
Рутинізація муки
Гарне слівце — "рутинізація". Було-б "рутЕнізація", то знай, що йдеться про наближення до основ Рутенії-Руси. Ні, таки рутинізація: караємося, мучимося на що-день. Прокидаєшся ранком: а над тобою — "три кілометри води", як той сьпівав. Сусіди вже звикли: хоч їм самим не капа й не тече, але бачать, що то твоя буденна норма, то вже знай рутинізуй. Скільки треба часу щоб сьвіт навик до нашогу болю? Так, умощуємося в европейськім фотелі й дожидаємо. Стегно — боляче? А лікоть? А сідниці? Може шия? Ще не болить? Уже не пече?
пʼятниця, 18 березня 2022 р.
Молодші критики
Великопісна війна
четвер, 17 березня 2022 р.
Нехай буде гречка
Чи ти ба
Доба наставила мені письменницьких нулів. Був-би з мене правдивий письменник, то наробив щоденних спостережень-попереджень. А так тільки мовні зразочки можу покласти в культурний ґрунт: хтось одкопає череп'я, обітре й замислено скаже: чи ти ба, ще й ось яке було!
середа, 16 березня 2022 р.
З порожнього кутка
Мій тесть уважає, що над історію нема втіхи, маючи на думці всіляки суб'єктивні спомини й штудерні романи: відмовляєшся жити цим днем, їсти гіркий його хліб, а натомісць вигадуєш минуле, пережовуєш п'яні коноплі. Тут історія вже просто влізла в хату, гримить, тупотить, а з порожнього кутка на неї сивими очима лупає замислена хвилозопия.
Иньші береги
Слухаю шляґери 70-х років. Пригадую, як ми тоді наслухали західнього безневинного щастя, дивилися його в барвистім кіні. Гріли крильця коло чужого, але-ж теплого вітерця. І тепер щось гріє, щось маха з далеких, иньших берегів. Навіть і лекше від того, що ось воно було таке гарне й уже ніде нема.
До вилазу
Писати тепер ув "ФБ" — то як кидати камінці в колодязь: із надією стати вище, тісніше до поверху води, бижче до повітря й може навіть вилазу.
вівторок, 15 березня 2022 р.
На вхід і вихід
Розбираємось
Усі, здається, тепер розбираються. Не знаються, не розуміються, не тямлять, ради не дають, а стоять розібрані, голі: Не видав Гриць нагавиць: то ся вбірає, то розбірає. А вітер усе розбирається — коли-б хоч стріх не покуйовдив.
Гальванізоване жаб'ятко
А таки якось трохи дивно, що я був колись розумний. Чи навіть і мудрий: якісь геть і прозирання в унутрішню істоту речей, передбачення. А тепер, коли справдилося, ніби й тями уже не треба: суте буття без сьвідомости. Щось діється, хтось діє, а ти дриґаєш лапками, як те гальванізоване жаб'ятко.
Як випаде зеро
Усе поставили на кін: хазяйство, культуру, аж і церкву саму. Людей самих при хазяйстві кріпаків. Усе — на зеро. А як випаде теє зеро, то що дістануть? Дасть їм враг подивитися в нуль, у цівку — а що там єсть? Нікого, нічого! Ну от бачиш! Гарна цяцька, еге-ж, оця московська рулетка?
Самоназва
Як не визнають за поета, то хай уже буду письменник. Не дурно-ж письменники не звуться "видаванці", а таки письменники. PEN-клюб, poetry, essay, novel? Ні, нема нічого. А таки пишу. Це, власне, самоназва: про вовка промовка, а вовк, виходить, письменник.
Доброфобія
Москвофобія — то страх перед Москвою: тра стерегтися, бо смерть. "Фобія", як і "терор", то чуже, вчене слово на бояння. І самій Москві скрізь увижається той переляк: звуть-же вони його "русофобія". Хочуть, щоб боялися, й самі ще за боясть б'ють: щоб іще дужче. Чом-же не були вони добрячі, щоб не лякать? Бо доброфобія.
Бігти й не боятися
Коло нас усі стоять, стоять-бояться. А ми бігаємо туди-сюди — розганяєм страх. Страх сам прийшов переляканий і від того безжальний. Їм він іще далекий, грізний, грімкий, то хай-би вже побігали, трохи хоч розігрілися. Треба вчитися наперед бігти й не боятися. Бо й страх біжить, як безкрилий птах, біжить на захід. Щоб мисливство пильнувало по тихих своїх нумерах.
понеділок, 14 березня 2022 р.
Холодна байдужість
Ще холодно, дерева стоять голісінькі, але якесь птаство вже по весняному цьвіринчить: спробуй-но ракетою поцілити в грака — байдужісінько їм до наших страхів! Незабаром і листя на гілках залопотить-зазеленіє. І листячкові однаково до того, хто й що в їм сховатися може — свій чи чужий. Як-раз на півдні листя полізе найперше. Чи знайдеться цієї весни якийсь не-Грабовський, якийсь сьпівець чудовної природи з холодною байдужістю її?
Марні подвижники
Річ не варта річі
Де-що почитати
А таки треба й далі, поки змога, писати щось доречне, та не воєнно-ґвалтівне: люде порозходилися по країнах, містах і кутках, то вже закортить душевного, але, боронь Боже, не розпачливого. Тільки чого-б такого доречного вимислити? Що покласти в розрізану московською бритвою, патрану душевну кешеню? А в пазуху саму? Їден байдужий сказав мені, що чита книжки. І я читаю — "Книгу буття вкраїнського народу". Тільки щось літерки розпливаються й навіть рядки. Підрозділи, розділи, книжні голови. Чорний том лежить і поглинає вкраїнське буття.
пʼятниця, 11 березня 2022 р.
Фахові перспективи
Чи будемо ми ще колись щось перекладати, крім застиглих, як секундна стрілка новин? Здається, все так остаточно ясно — ні потлумачити, не перейнакшити.
Як скло
Чи повернеться час, коли я зможу знов писати свої довільні побрехеньки? То була щаслива, аркадійська доба як не в етосі, то хоч у логосі розкішна. Під чолом в'ється думочка, як скло чуття блищить...
Арістотелева естетика
Вони зневажали наш етос, прийшли ламати наш логос. І тепер кругом патос, патос і патос.
За патос ІІ
Патос — то страждання від наслідків власного вольового чину, страждання геройське. Що, знов героїчне страждання, знов українцям? Виходить, що так. Тільки ми маєм героїв, волю й переломовий біль, тільки ми заслужили на патос і патетику.
четвер, 10 березня 2022 р.
Вечірній Київ
Живущий день
Одно можна сказати з певністю: Шевченко сьогодні не вмер. У день своєї смерти в Московщині він живе по всій Україні.
вівторок, 8 березня 2022 р.
Зневажений образ
Хоч-би що тут лишилося, хоч-би скільки, а Вкраїну доведеться наново осьвячувати, як опоганений од сьвятокрадця собор.
Отчизна війна
Великий плюс
Цьвіркун
Анонімів підпис
Пишу, щоб знали, що живу. Під писаним нуль, як анонімів підпис, а письменник ще поки десь є.
Не донори
Нині зник интернет — я аж ізлякався. А то за несплату від'єднали — сплатив. Війна, а за зв'язок, що тепер як кров, вициганюють гроші — трохи дивно. Не донори вони.
Емоційна забарвленість
Не може буть
От і нема восьмого березня — ніби гискра згасла в снігу. Заховався пролісок, не від губителів-збирачів — од плазуна. Квітів ніхто не повиносив. Не любив я того сьвята, а таки трохи сумно за ним: сумно, що сьвята не може буть.
Перейдений сьвіт
Неправдою сьвіт стоїть. Брехнею сьвіт живе. А от іще приказка: "Неправдою сьвіт пройдеш, та назад не вернешся." І от уже перейдений сьвіт, а дороги назад і справді нема. "Як нема, то й дарма", — мацаю мовну мудрість. Кудись уже вперед із боями. Навперейми ворогові.
Український сніг
понеділок, 7 березня 2022 р.
Без спогадів і днів
У ФБ тепер немає днів народження, спогадів і думок. Хтось їх має, а ФБ — ні. Хто нині народився — дай Боже не вмерти. А спогади, думки — лекше без них.
неділя, 6 березня 2022 р.
Европейці без свеї Европи
Наш лад
Наш національний лад життя силкуються вижити з нашої хати. Ми мали до того ладу чималенько претенсій, та иньшого не було: тільки ми такі в отакій нашій хаті. Ми без хати чи хата без нас — то вже буде нелад. І превеликий, на цілий сьвіт, більший за нас і нашу хату.
Думати й розуміти, розуміти й думати
Я колись писав ("Море мислене"), що думати й розуміти — то страждання неминуче. Але тепер спізнав страждання в незмозі розуміти й думати. Шкода, що це страждання мене не обминуло.
Неміцні споруди
Коли трощать міцні войовничі споруди, що можуть чавити людей як Дагонова хоромина, мало згадують за ті солом'яні хатки, що нагородили були собі щабльові люде, — оте скромне, близьке прийдешнє. Воно лягає майже безгучно, як скошена трава, тільки чути косильний свист. Тими хатками вся Вкраїна була нам завставлена. Скільки їх таких удасться відбудувати?
пʼятниця, 4 березня 2022 р.
Недавноколишнє
У мене за спиною так і висить біла сорочка з гарною краваткою про останню скасовану роботу. Либонь-же мав іти в якісь високі кабінети, от хоч вір, хоч ні! Та не злетіли крила, що тепер безсило виснуть за плечима. А таки не знімаю, щоб трохи побавитися згадкою про недавноколишнє, про так і не одбуте. Щоб трохи побавитися в близькому, рукою дістати, а вже й минулому.
Який буде піст?
А тут і масляна, диви, яка! Не дає забути, що поруч народ такий, що зголошується до віри християнської. Який-же теперки буде піст? Чи попостують, нас наївшись? Ми все бідкалися, що пости — то тільки дієта й нудне тупцювання на незліченних службах Божих. Теперечки вже напевно буде не так. Хто доживе до прощання з сиром, до Адамового вигону, до Прощеної неділі, коли прощатимуть? Який ядучий посьміх з боку вдягненого в християнський панцер, кругом панцерного ворога! 27 лютого була в нас Неділя пущальна, з м'ясивом прощальна, Неділя про страшний суд. І так до кожного пісного пункту можна прикласти якусь каверзу, як і вже приклали. Але після мук має бути День перемоги великої, коли воскрес Господь. Дай нам воскреснути з Тобою, Христе!
Псевдонародні пісні й танці
Культурно-істрична пожива
Я колись жартівливо писав, що наша біда в тім, що в нас кожне хоче жити в Києві й у тім, мовляв, драма. Не думав, бач, дожити до часів, коли в Києві жити ніхто не схоче. Хтось мусить, але хто хоче? Ніколи не любив пересади, але без Київа геть Европи немає. Без Київа Европа стане на краю чорної цивілізаційної безодні й у безодняву те, що скинеться, падатиме мовчки, безгучно, а ні шелесь. Европа має захотіти жити в Київі заради культурно-історичної поживи.
До казки приказка годиться
А ми-ж були такими меткими й дієвими в тім, що тепер нічого не важить: у тих західливих наших житках. Тепер західливість помандрувала на захід, тут їй не сидиться: нічого робить. Я стільки вже пережив наших струсів і дуже пишався, що, хоч і чоловік, то-б-то істота однолінійна, а от, бач, утікав на манівці й знов вертався на свою дорогу. Тільки вже за пошести почав потроху підозрювати, що з мене чи не задосить. А то була тільки приказка. Де мені взяти тепер оту метність і дієвість, а надто до чого їх прикласти? Дай Боже відповіди!
Сніг і туман
Тішуся снігом і туманом, вечоровою сірятиною. А то вже здавалося, що прийшла сама весна красна привітати нашого вбивцю, як ми не хочемо. Але й соняшні галявини в денному лісі трохи втішають: нагадують, що на цьому місці могла бути наша весела соняшність.
Час на поважні причини
Дуже вираз був "поважна причина". То, щоб одкараскатися од якихось дурниць, пригадували чи вигадували якусь уже поважність. Тепер поважні причини кругом і скрізь, а от ми самі стали не поважні, не важливі. Не важимо нічого й щось дмухає нами як пір'їнами.
Нова вкраїнська пильність
Нині йшов собі дворами, а коло будинку стояли чоловік і дві молодиці. Одна з молодиць несьміло глипнула на мене й так запитально мовила: "Паляниця?". Треба було либонь одказати "Нісенітниця!", а я тільки подумав. Далі вже чоловік: "Добрий день!" Скільки я боровся за наш "добридень", а тут тільки й сказав "доброго здоровля!" Ворог так не скаже, то й годі з них.
вівторок, 1 березня 2022 р.
Воєнні діти
Дні відчинених дверей
Українці швидко (тепер усе швидко) довели, що вони — европейська нація найвищого з наявних ґатунків. Европа — наш дім, ми до них ухожаєм. Але не хочемо селитися, щільно прибивши двері власної хати, куди вікном пролізає песиголовець.
Такий уже місяць
А я боявся, що перше березня ніколи не настане, такий був лютий лютий. Березень то наш місяць: у нім навіть Шевченко й народився, й умер.
Не дієпис
Яка швидка тепер стала історія! — вже й не назвеш дієписом, бо дій писати ніхто не встигне.
Упорожні
Так, нас скрізь ув Европі ждуть. То в Московщині ми "недоруски", а там будуть із нас (а надто з наших европомовних дітей) добрячі европейці. А тут — пустка чи що?
З причин суто духовних
Хай уже там що, а я не хотів-би померти з московщиною на вустах. З причин духовних. А ще тому, що це відрізняє вкраїнця: ні в пеклі, ні в раю не бажаю, щоб мене до них таких підсадили.