Це-ж як треба послинити олив'яного оливця, щоб пані посла назвати "послиня"? Послиниш, а що буде по слині? А-а-а, байдуже, що буде: язик-же в роті й слиня там, ще повно слині. А от іще пхають слово "посолчиня". То либонь од "посолця", як "кравчиня" від "кравця". Що воно таке "посолець"? Навіть не питаймо. Мовне чуття давно спить летаргійним сном, тільки слинить уві сні, а коньюктурне — й очок не склепило.
понеділок, 31 січня 2022 р.
четвер, 27 січня 2022 р.
Невитравний пшик
Де взятися змістові?
Тому, що ми
Оте Шевченкове "Чого ви чванитеся, ви?" — як звісно всім, є риторичне питання. А як кому не звісно, то й відповідь готова: "Ну, тому, що ми".
Котрий благуватий
Я тільки-тільки почутив мову, прикро наслухаю, як бренить хор лісових дзвіночків, а мене вже затягають до мовної чубанини. Тривайте, шановні, я ото вберуся в силу, напужуся, геть оглухну — й як зикну, як кинуся! Отоді й начувайся котрий благуватий.
понеділок, 24 січня 2022 р.
Какістократія
Як дуга
Людство висипало на рядно купу неуково-технічних цяцьок і нарешті сіло на розкішну гепу: воно залюбки зігнулося як дуга й проймається гідним чуттям старечого висилення. А чом-би не згадати молодощів, що на першому кінці тої дуги, там, де росли з землі, а не в землю? Чи не було десь тамечки якоїсь хоч миршавої золотої дібки? Може знайдеться щось перейняти молодшим стариганам?
Велика ласка
субота, 22 січня 2022 р.
За безповоротність
Уважай, що твій день уже рано загинув без вороття, коли поет Сельмах нашвидкопер не спартачив на тебе коломийки.
Ще новий капітул
пʼятниця, 21 січня 2022 р.
Твій час
По виставі
Моє діло чемно вколнитися, а ви хоч і не плескайте: я гарно виступив, здається, все зробив як слід. І не треба гукати "ще!" — більше не буде. То дурничку можна без кінця виставляти — а тут раз та гаразд. Так гаразд, що й оплески зайві: чисте — не треба оплескувати.
Стазисна рівновага
Наїзд
Ще одне жарґонізоване в московський мові вкраїнське слово — "наїзд". Тепер багацько балачки за цей "наїзд" чи "впад", або-ж "забіг", але воліють називати його врочисто — "вторгнення". Це черговий приклад опору заслуженим, але ніби-то "мужицьким" здобуткам нашої культури. "Наїзд"? Та гетьте з тим, якось нестатечно. А чи подобенство, скажіте, вдиратися до чужої хати? Вони-ж не двері торгають, а таки вдираються! Ні, братове, воно таки наїзд.
четвер, 20 січня 2022 р.
Ганьба на цілий сьвіт
Де-котрі навіть і в сьвітлий свій день народження не потраплять набачити й уподобати собі нічого в подарунок у моїй думковій крамниці. Ганьба та сором! А ще й оголошують про свої народини на цілий сьвіт!
середа, 19 січня 2022 р.
Шкуратяні штані
Ми огинаємося коло Римської імперії, як колись ті варвари: готові вскочити в тоґу, але в рідних шкуратяних штанях. Однак ускочити ми не можемо: справжніх варварів було багато й вони легко влізли. Нас-же так мало, що ми самі себе ховаємо в задню античну кешеню, бо спізнилися. Хіба де-які встигнуть, але тих навряч чи хто відрізнить від громадян — вони вже не раби, не ми. Але й не варвари, не переможці.
Дві дорозі в один кінець
Джером Клапка Джером при початкові свого письменницького життя (1889) написав чудову книжку. На його місці я лишився-б собі Джером Клеп без клепки чи, той, без "Клапки", але то вже його річ. Пі Джи Вудгауз теж відзначився при початкові (1908). Після того дороги початківців розійшлися: Джером намагався зробитися "поважним" письменником, а Вудгауз просто без кінця повторював свій перший успіх. Не знаю, де тут вічність, а де зла нескінченність. Одно безперечно: треба брати, що дають і поки дають. Чи, як сказав наш мудріший за будь-якого письменника народ: "Дають — бери, б'ють — тікай!"
З котусем
Моя чарка
неділя, 16 січня 2022 р.
Мало любови
Геть усім бракує любови, але геть усі припускаються прикрої помилки, гадаючи, що любов — то увага. Коли-ж ні: то увага котова, що він придивляється, чи не дасте ви їсти. Ах, не даєте? То геть геть усі! Якби та клята публіка любила вас, то любила-б так само, як і ваша стара: прискіпливо, недовірливо, глузовито. І глуздовито: нічого не беручи на віру, нічого справді не сподіваючись, а тільки вимагаючи без надії. А то увага, час, уселяка статистика! То статистика папуги в клітці: десь у рідних джунглях люде гаразд тямлять, що воно смашне, як курка, й править за джерело гарного пір'ячка на прикраси, а тут тая пташина наставляє око, як люпу, й знай чекотить не по нашому.
Не скривившись
Щось такеє
Словами Мерабовими Мамардашвілієвими: "Проблема — це щось таке, що вимагає від нас певного зусилля в його висьвітленні, й більш нічого." От я й пишу проблеми — й нічого більше. Однак для читача то не проблема: читач мовчечки публікує кота, "а Кіт ковбаску уминає, неначе й не до його річ."
пʼятниця, 14 січня 2022 р.
Не знати з чим
Поетичне мислення ніби довільне: здається, в тих хащах що тільки не росте: возись, дерево, і кладись.Коли-ж ні: натрапиш на якогось покруча й якось поетичним чуттям уже знаєш: еге, та це вже не мистецька фльора — й не фавна: то просто наш гульливий пес у ближніх кущах спарувався не знати з чим.
Stańczyk
Поетове життя трагічне, а надто в коміків: вони глузують із життя, смерть твердозубо сьміється на кутні.
Поетичний ранок
Поет прокидається в своїм кобзарськім кубельці й зразу пучками ніг тягнеться до хатніх котурнів кустарного московського виробництва. Ставши лірник на тії котурни, звично сягає до дубових московських милиць. Тяжко спершись на тії милиці, полоще рота відволожною, здоровкуватою московською водою. А тоді вже як сплюне по вкраїнському — щиро та красно!
Не родись вродливий, а родись щасливий
Де-який дотепний держить той хист у собі, аж наприндиться було від нез'ясненного змісту. Дар той у скалі сидить, ніби дух, що тіло рве, т'але пірвати до бою не може. Коли-ж це на тому безхистому аж шкура горить: він і усно, й на письмі, й публічно, й навіть на самоті з собою чеше, й чеше, й чеше...
Щиро й красно
Як радісно сповістити щиро й красно по наськи: "Мені переказали евра!" І кожен учений утямить і кожен неук порадіє.
понеділок, 10 січня 2022 р.
Пряма мова
неділя, 9 січня 2022 р.
Самотня репресія
На щастя, ніхто один не може зламати мови. Навіть коли той один тільки підтримує колективну проти мови репресію. Бо говоримо ми завсіди самотою. Нам здається, що слухають готові на все ґави, а слухає вічність.
пʼятниця, 7 січня 2022 р.
Patio
Душа — як садиба. В кожній повинно бути свому patio: як не ем-patio, то соціо-patio чи хоч психо-patio.
середа, 5 січня 2022 р.
Рівні й стани
У нашім готельчикові найліпші кімнати (з бальконами!) — на четвертім поверсі, аж під горищем. Ліфту десь нема. Так ото багатирі, пирхаючи від натуги, ледве сунуть на свій вершок, бо люде-ж кругом нездорові — що багаті, що бідні. Дак бідні-ж мало того, що самі сухоребрі будуть, то ще й ближче їм злітати на сідало — пурхають, як метелики. Оце я розумію — соціяльна справедливість: заробив на балькон раз, одроби й удруге, а тоді вже вилазь і оглядай свій Трускавець. А бідний чоловік, хоч низенько літа, та все впевнено вдивляється в свою будучину — та й недалечко вона здається.
По коліна
У Трускавці честень Бандерин виставляє нам провідника по коліна вгрузлим не в що, як у гранит. Не знати, чи то в архітекта-скульптора було що символічне на думці чи зовсім ні, але виходить дуже промовисто: всі, хто хоче кудись вести Вкраїну якось бредуть по коліна в камені. І то ще гаразд, як цілого не каменують.
Сілка сіль гіркоти не має
От не кортить мене ні про що думати. Спробуєш дурничку: чи там на дворі негода чи година? Тільки-но наприндився думаючи, набурмосився, а вже, диви, повилізали підсоннєві зміни. Й от хай-би що взяв до розваги — саме людськеє безголів'я та безталання. То вже порядні люде менше стали думати. Але-ж є де-які, що тими гадками тільк кров і душу розпалюють, аж оболонка на мозкові горить. То нехай уже вони за тую всячину думають — їм воно, бач, без гіркоти.
Мала меншина
Гнітюча більшість людей геть не думає. Але в тій більшості єсть мала меншина, що колись була думала-гадала, да й годі сказала. Бо надумала: те, що випадає на що-день усьвідомлювати, веде до відрази й одчаю — от і перестали. Якось десь і я вже думками єднаюся з тою меншістю. Тільки що так потроху.
Лисенкова гіркота
вівторок, 4 січня 2022 р.
Чуже сало
понеділок, 3 січня 2022 р.
Було-перебуло
Це все вже було. Була Римська імперія на цілий сьвіт. Власне, вона й була сама — цілий сьвіт. Люде, котрі цивілізовані, поза тим сьвітом і сьвіту не бачили. А потім де не взявся другий сьвіт —прийшов і посів цей, бо иньшого, кажу, не було. І тепер ми в йому, єдиному й живемо. Чи десь вештається ще й другий?
неділя, 2 січня 2022 р.
Узолочений талант
Звичайний хлопчина на народини дістає свого таланта (44,8 кг срібла) й, дорослішаючи, й не думає тринькати чи розмінювати його, а тільки призбирує, накупчує. Але порядному хлопцеві треба до пенсії прикидатися божевільним, щоб узолотити свого таланта й ув очах невдячних людиськів стати за Романа Скорпійона чи хоч Давида Бовьї.
Найнижчий суд
У нас що не балачка, то й осуд. А за що ще балакать? Що ще чинить? Яко тюряжники, коротаєм час до правого Великого Суду, правлячи теревені, правлячи нісенітниці, правлячи свій малий людський суд.
субота, 1 січня 2022 р.
Усе твоє
Маємо в мові талан — дар і талан — щастя (а не "вдачу", як помилково пробує сказати багато хто). Чуже слово, а так рясно згодилося. Талановитому таланить — а комусь безталання: не така доля-талан, ніби нема ніякої. Але кожне де-що має: ти кудись біг, а тобі щось поклало в руку. От що ти з тою ручною поклажею зробиш — то вже все твоє.
Мовно-хвилозопські питання
Хвилозопське питання: як-що ви на "тепер" кажете "зараз", то як ви звете "зараз" — невже "сейчас"? Чи таки "заразічки" й "заразісінько"?
Пересьпів із Кьося Такахами
去年今年貫く棒の如きもの
За богобоязність
Звісно, людина боїться Божества — боїться аж до невірства: накриває голову сьвітовим урядом, чужопланетянами й усякими такими перекладками-переліжками. Однаково над ними — над ними! — все одно царює Божий страх. Ми, християни, долаєм його любов'ю, й уже любов, не страх, обсідає, заполоняє, опановує нас.