Дуже вже мені той Малер до мислі. За композитора його сьвіт не мав, а за дириґента самому нудно було матися. Отак і в мене з письменством і перекладництвом: за життя тільки пишу, а перекладаю, щоб якось жилося.
неділя, 31 січня 2021 р.
Ген там
Оце переслуховую Мамардашвілієві лекції й знову почуваю себе студентом: дуже цікаво, але щось не дочув, щось не дошупив, а десь ходили кисле винце пити. Другі студентські молодощі! І ще вся тяма попереду — ген там, у вічності.
Якось перегріємося
Не те диво, що люде злиднують і лихують, а те, що попри всю очевистість, наочність, усі ми силкуємося жити доладно, порядно, а де-котрим це й удається. Ті вершники меленіялізму скачуть проти знаного нам сьвіту, вже й міленіяли їм народилися. Чи не на Страшний це суд заноситься? Та байдуже: в їх іще тисяча літ добра та гаразду. А коло щасливих і багатих, як побажання на вродини, хиліястів, і ми якось пересидимо, перегріємося.
Біда, в кого жінка бліда
субота, 30 січня 2021 р.
Можна й без хліба
Коли та клята, несходима, як суперечності життя, хороба мене чогось і навчила, то тільки одного: пожива — це поживно, харч — смашно й корисно. А як нема харчі? Так почитати щось. І вичитуєш: "не самим хлібом жити ме чоловік, а кожним словом, що виходить із уст Божих." І те слово можна й без хліба споживати.
Тільки Бог
Як складається молитва? З осельні образу — бабочка образу, з бабочки образу — Божий метелик. І вже треба ті мотилі попришпилювати, поприпинати до пам'яти. А коли читаєш — знов нові образи, що-разу иньші, тоньші. А треба відслонити той серпанок, стягнути ту плінку — й щоб уже не було нічого, навіть тебе, тільки Бог.
Виступ перед завісою
Ой, вийду я на шпиль-гору
У нас у степу, що не пригір, що не горб — то вже тобі й могила. Ні, не бійся, не тобі. А так ніби щось насипане, щось заховане. Там скарб, і якийсь давненезний загарбач лежить із иржавим мечем у кощавій жмені. І треба розрити, конче треба. Бо то наше все було — то назад займемо. Ляжемо там, як треба, — й хай собі повіває вітер степовий, вічний, байдужний, сухий.
Пів правди мало
Горенить вода
Сохвісти беруть ув Україні свій рішучий реванш. Присоромлена хвилозопия пропала як пес у ярмарок. Скрізь царює хвилодоксія, ще й ортодоксальна хвилодоксія. Явища, події, суть? Пхе, пхе, пхе! Моя интеліґентна чи навіть (та хай воно горить!) геть не интеліґентна думка про явища, суть і події — от що важить найбільше, важить, як чави. Тільки треба встигнути викрикнути, вигукнути так, щоб поглухли иньші розумники. Бо багацько їх кругом, тих сохвистих хвилодоксів. Мудрі вони, а тому меткі й підступні як змії. Набереш повен рот води, а вона горенить, то вже й приснеш проти сонця.
Очитані й неочитані
Миска Данаїдівська
Наша культура — без дна. А оскільки вона неглибока, як миска, то вже видно, де мало бути те дно й де його нема. Й дивиться инкотрий на ту миску, що дірява, й дума собі: ні, ніколи не насьорбаюся. А всякі юди-перекинчики так і під'юдюють: "Та розбийте вже її, ту вашу батьківську миску, та гайда до сусідів їсти — там у турмі саме обідають!"
Трагічний пристріт
От і чую скрізь, і читаю: "наші трагічні уроки", "трагічні уроки нашого". Й сама собою кривиться губа: знов у них не наука, а трагічний пристріт. А далі вже сам собі думаю: таже правда тому, що не дістаєм ми від нашого трагічного ніякої науки, а сприймаємо те все як пристріт чи уроки. Що хтось візьме пошепоче над нами, невченими, й усе саме минеться, перейде.
середа, 27 січня 2021 р.
Йдучи в забуток
вівторок, 26 січня 2021 р.
Дехволт
неділя, 24 січня 2021 р.
Бо в мене рід пишний, бо в мене батько велишний
Таки ставлення до поезії маю античне: в кожній пісні хочу вчувати моторошну, несьогосьвітню, незбагненну правду. А то слухаєш хоч "Still loving you" — за простенькою хіттю підманити молодесеньке дівча на концерті, тяжко гупаючи, як велике серце, біжить пишна музика, а вже позаду кульгають покалічені, недоумкуваті "слова". Слова? Та чи знають ті музики, що таке слова?! Навіть Мойсей у Кадесі мав сказати, а не бити києм. Ліпше словом раз, ніж києм аж двічі.
субота, 23 січня 2021 р.
Чи не з мила
"Грійте окропу, мамо!", — що-сили гукнуло людство. Матінка-природа нагріла такого гарячого, що аж-аж-аж! Тільки-ж де ті всі діти поділися? Чи не з мила вони були?
Шахівниця
About US
Образ пекла
Людина не може не бути людиною. "Лишайся людиною!", — просять нас ізмалечку. Ну, а як инакше? Людина людніє, вилюднює. Й у тому правдива трагедія тих, хто сьвідомо обирає скотячість. Та трагедія простягається далеко за межі відомого буття. В ній — один із найзрозуміліших нам образів пекла.
Наше поживання — гірке горювання
Хоч ніхто й не зна, що воно таке, але особисте життя виявляється більшим за просто житки. Особисте — те мислений окіян, де скрізь є де втопитися коло водоплеску. "Я вчилася пісні в морського прибою", — гукнула поетка. "Й похлинулася водою.", — не встигла сказати.
вівторок, 19 січня 2021 р.
Щирий перекладачів друг
"Правда" — зовсім не зайве слово в московському словникові. Воно конче потрібне до перекладів з української.
субота, 16 січня 2021 р.
Бойовий гопак
понеділок, 11 січня 2021 р.
Назад до Канта
Бердяїв про неокантіянство: "Кінець-кінцем, філософія цінностей обертається в нову схоластику, вона має в собі мертвотність." А ми ще й досі там, у цьому небутті, що думає бути перед-буттям.
Стався конфлікт
Бог у подробиці
Правдива хвилозопия — то завсігди скупчування думки. Таке зосередження добувається превеликою уважністю й пильністю до дрібниці. Бо саме Бог у подробиці, а лукавий любить побільшення з узагальненням.
Новий вимір
Не боюся вславитися за несьогочасного, бо такий і є. Мій час минув, минули всі мої часи — ціла доба. Я вже живу де-що поза часом. Це новий вимір.
Очі заогнилися ненавищами
На те молодощі, щоб тішитися дурощами. Старощі дурощів тривожно виглядають. Аж із ненавищами.
неділя, 10 січня 2021 р.
Годі оживити
Двоїстий вираз
"Треба мені взяти душу." Так кожне може зміркувати, а не враг по когось прилетів, як ви подумали. Бо "брати душу" це як у нормальних мовлян "приймати душ". А як подумати: беремо-ж ми купіль! Чи ви й досі "приймаєте ванну"? Але спробуйте-но заперечити, що ваш "душ" не мусить прибрати жіночого роду й стати "душею"? Бо чоловіча душа якось і без душі собі очищується.
Приспана царівна
Поки біг, думка мені зав'язалася, а як прибіг до дому, то вже й по думці стало. Десь вона померла дорогою. Але-ж була — й живісінька. Поки я топтав доріженьку, й вона рясту потоптала. Але спасибі їй, що була. Й може ще колись прокинеться, стрепенеться, як зачарована, приспана царівна. Бо щось не можу уявити її кістяка в нашій чорній землі, перетоптаній невдячними ногами.
Солов'їний язик
Стільки виступів ув интеліґенції, що й думати нема коли. Через нікольство не встигає заснітитися гадка, а як і заплодиться, то десь завмирає й уже більше а ні чичирк. Зате непогамовно чичиркає, аж затьохкується, солов'їний язик, хоч і не тямить він мови солов'їної.
Гармонійна двомовність
Не мукою, не карою
Зрозуміло, чому саме слово "переживати" закліщилося кліщаком на місці, де має бути "турбуватися", "непокоїтися". Переживання — то життя. Життя — то страждання. Але треба жити так, щоб страждання справді було переживанням, а не мукою, не карою.
пʼятниця, 8 січня 2021 р.
Страждання-всьвідомлення
середа, 6 січня 2021 р.
Мислений репертуар
Наша новенька интеліґенція ще така молодесенька, що аж малесенька: ще й говорити до ладу не потрапить. Зате-ж виступа! Стільки тих виступів ув акторської дружини, що думати не встигають через нікольство. Тому в цієї антерпризи немає мисленого репертуару.
вівторок, 5 січня 2021 р.
Досьвід і интуїція
Досьвід — то коли ти ніби вже все пізнаєш, але знов нічого не знаєш. Интуїція — то коли ти ніби вже все знаєш, але знов нічого не пізнаєш.
неділя, 3 січня 2021 р.
Високий страх
Навіженство
Масляна піраміда
Зубами за вітер
пʼятниця, 1 січня 2021 р.
Підбиті рахунки
Ще ніби вчора люде зазято підсумовували. Підбивали, як той мовляв, рахунки. Довгі такі рахунки. А сьогодні погляньте: ну які там рахунки? Нема-ж нічого...
Ще рік
Новий рік. А там, диви, й день народження. Малому мені, було, ніби що-разу ще рік доточували. А тепер ніби відтинають.
Життьова стратегія
Один мій друг раз-у-раз каже: "життьова стратегія". Він її мав. А тепер дітям майструє. Бо на свій вік лишилася сама тактика. Чи ні? Може годі вже тої фізики? Й простягяється стратегія в правдиву метафізику?