Життя — то школа. Однак то школа духовна — щось на манір семінарії. Шкода, що я в тій школі по ледачому вчився й не висьвятився навіть на дячка. Дак оце тепер сидю.
понеділок, 31 липня 2023 р.
середа, 26 липня 2023 р.
Побічний продукт
"На колосі є остюк і в колосі остюк. Але не остюк є колос. Колос — то сама сила, де стебло зо своїми паростями й остюками з половою міститься." Отак, споглядаючи Сковорода з висипаним колосом ниву, собі розважив. А де-ж зерно, що на його колосилося? А сила обіцяла. А може й не цікавить воно, зерно. Життьові паростки, остюки — сила вабить. А те, що по силі щось насипається й мелеться, печеться, їсться — то побічний продукт процесу.
Джерело спокою
Сковорода пише до Ковалинського: "Всередині тебе є та основа, що її Плутарх називає джерелом спокою: намагайся очистити те джерело, черпаючи не зо свинячих калюж, а зо сьвятих книг, од сьвятих людей писаних. Хай не захоплює тебе юрба, що морями та сушею гасає за пербіжним, але, перебуваючи в своєму домі, дивись, що робиться поганого й доброго." Що й казати, свинячих калюж кругом багато. Й часом кортить, зовсім як дитину, похлюпати ґумовими чоботями по поверхні та ще й попирскати довкола калужі, щоб ширше покаляти навколо себе, недіткненного. А сьвяті книги — нудні, сама назва нудна. Й нудно сидіти вдома, біля спокійного джерела, не гасаючи морями й закалюженим суходіллям. Бо минуще може минути й не вернутися, поки ти там гируватимеш, кемзуватимеш і тересуватимеш над добром і злом.
Хто що знайшов
"Хто що знайшов і любить, те для його може бути своїм, а істина не має початку." Засвоєне, люблене — не вся істина, а отже не істина. Зате своя правда. Не шукати, не любити — то як не бути.
Ремиґають воли сонно жуйку
"Безперервне поривання думки — то бажання." Хто не бажає нічого, ніби мислячи, той і не думає, а тільки ремиґає. Чужа жуйка живить, та тільки не свою голову.
У собі
"Сам у собі рий колодязь на ту воду, що зросить і твій дім, і сусідські." А як не нарив, то вже сухо сиди — хай но Галя води нанесе. Хоч у твій дім, як не по сусідах.
Officium
Не для школи
"Не багатьох мати привела для школи." Се-б-то до школи ходять не народжені — для школи. Й багацько їх ходить таких. Потім іще довго коло школи походжають — вишколені такі. Тяжко ведеться тим, кого мати привела таки для школи, в густому тому оточенні.
Лихії воріженьки покопали доріженьки
вівторок, 25 липня 2023 р.
Огненноокий німий чаклун
понеділок, 24 липня 2023 р.
Легка доріженька
Любовна росиночка
Про віщо це 90 років живе чоловік, що вже 30 літ тому втратив до життя всяку хіть, всякий смак, що вже 30 год не всьміхався, не мугикав пісеньки? А на те, щоб хтось іще зміг видушити з черствого душевного каменя росиночку істиної любови.
Жалю гідність
субота, 22 липня 2023 р.
Відання й віра
Падаючи на полотно, цятка бачить перспективу мазка. Але впавши-лягши, вона вже не оглядає цілої картини. А то може бути картина суцільного пуантилістського зла. З другого боку, залягши в картину суцільного добра, можна й не тямити свого становища, можна нічого не тямити. Тому перспективна цятка воліє не відати й вірити. Або жити знаттям, що сьвіт — він усякий різний. А коло себе можна напорати й підгорнути бідницю добра.
пʼятниця, 21 липня 2023 р.
Табличка
Треба в довгій шухляді своєї душі, десь у найглухішому куті, десь на самісінькому споді, відшукати ту тьмяну мідяну табличку, що пише "Я не хочу грішити". Відтерти, виставити й хоч поглядати на єї.
середа, 19 липня 2023 р.
Над мудрістю
"Щасливий муж, що над мідрістю роздумує." Щасливий, еге. А буває такий муж, що над мудрістю й не роздумує, а так повис. Мудрість, до речи, ще можна різати й їсти як кисіль. Чи холодець — то коли в ній мнясо є. Теж щастя — й щасливий буває муж-їдець. А як роздумаєшся — то й не їсться. Й не спиться. Й не лежиться. І сон тебе не бере. А ситі он поснули всі.
Не ділить бритва, не міркує
"Гострий розум у багатьох, та не навчилися міркувати." Гостренний — еге, ого! Затого поріжешся! Кров так і бризкає від розуму — не руш, не підходь! А ще язик до гострої голови такий пришпилили, що тільки клапті летять. А ділити, міркувати не потрапить. Бо мірки нема.
Проповідникова мавпа
"Без сьвятости життя, мабуть, можна стати за кораблевого майстра, т'але за проповідника аж ніяк не можна, хіба за його мавпу." Якось ніколи я не замислювався, що за проповідником ходить мавпа. А тепер бачу, що ходить. Либонь-же втекла з корабля, що майстер змайстрував. І на що їй та сьвятість? Їй потрібен проповідник. За добрими сьвятими проповідниками, бува, ходить цілий розплідник.
За чавунність
"Бомба небезпешна не чавуном, а порохом або прихованим у поросі вогнем." Це та бомба, що літає, хоч і падає. А є посидючі бомби: вони без пороху й огню, а небезпешні саме своєю чавунністю.
Жилякове передчування
Теперки багато хто з молодих заздалигоди густо заколює собі литки синім чорнилом — і слушно, завбачливо чинять! От минуть літа, повилазять на тих литках сині жиляки — а там уже ціла картина як синя ніч. Треба тільки підказати майстрам, щоб кололи шедеври з урахуванням майбутнього горбатого й брезклого натягу шкуратяного полотна: щось таке романтичне — ніби як Охвелія горілиць між водоростями (ряскою, баговинням, жабуром та ин.) під водою проплива, дух затаївши. Так буде зрозуміліше, чого воно раптом пузириться.
Міла письменниця
Що, не знаєте, яка то буває письменниця міла? А це вона себе так прозиває. У пашпорті либонь прописане вперте "Людмила", ну, що людям мила, то вже мала-б бути по вулишному Мила. А то ще й Людька. Коли-ж ні — вкраїнська письменниця на окладинці власної книжки пишеться "Міла". Почитаєте?
Окрушки
вівторок, 18 липня 2023 р.
Вексель страшний
"Вексель страшний не папером чи чорнилом, а затаєним там зобов'язанням." О, ті затаєні зобов'язання! Вони колись робили нам паперових і чорнильних чортиків, а тепер вилазять із компьютерів і телехвонів і з усіх дірок нашого сиряного буття.
Та й то
Ніхто мовою не володіє — мовою можна тільки орудувати. Та й то мало хто. Бо йнакше мові було-б важко з орудниками й орударями.
понеділок, 17 липня 2023 р.
Облизень
пʼятниця, 14 липня 2023 р.
Викривальна тінь
"Будь-яка таєминця має свою викривальну тінь." І в нас викривальна здебільша плеще про те, що, на жаль, нема таємниці: сонце присьвітило, показало тінь, а більше не виявило нічого.
Серцева голова
"Голова всьому в людині — серце людське. Воно то й є — найточніша людина в людині, а все иньше — околиця.", — провадить Сковорода. Як уявити в людини серце на місці голови, то й справді поставишся до неї сердешніше. В голову б'ють, а до серця — лагодом. І прислухаєшся: серце цокає на плечах і показує всій околиці найточніший час.
У шлунку
Не слід дивуватися, що кругом стільки ідійотів: тільки ставши ідійотом і в ідійотстві звікувавши вік, можна нетстравно здолати гризучий квас у шлунку суспільного уробороса.
Московські драглі
Все московське, як ми вже гаразд досьвідчили, то драглі. Пружні, опірні, їдомі драглі завдяки єдиній желятині — ненависті до вкраїнського. Не дай до драглів тої желятини — й усе розповзеться, розпливеться навіть і не здрігнувши ніде.
Причини
Є причини, цілком достатні для війни, т'але геть недостатні для миру. То-б-то вони провадять змогу, але не підставу зламати мир у собі, в родині, в народі, в сьвіті.
Богословний чоловік
Кожен чоловік має сказати в собі за Бога слово. Без такого висловлення не буде богомислення, а тому й пізнання. Найважче-ж бува визнати свій нуль: ніхто, навіть найбільший химерник і любомудр не подасть аж і в суто людській розмові свого глечика на капусту — без дна.
четвер, 6 липня 2023 р.
Де піп, а де попова груша
І в нашій мові єсть попове гуменце й нудь попова, навіть і муді попові. А ще бузжурний попів Гриць. І взагалі багато лишилося в мові попового. На згадку про теє, що й з нас колись був собі християнський народ.
Слова — полова
Навіть найбільшим нашим ґурманам українська мова здається вже без московської полови несмашна, непоживна й навіть нестравна. Зате точиться запекла боротьба з питомим зерном.
Просто злива
Як ударить, то вже перше думаєш на ракету. Коли-ж воно грім. От дивуються московці, що то не вони греблі рвуть, а просто собі злива.
Купа на купі
Темнолюбство має в нас добрий чорний ґрунт і найсприятлівіші умовини викохування-культивування. Одна надія на те, що проростанню якось завадить надмір добрив. Бо купа на купі й самий гній.
Незнавці
Ніяк не випадає вже обійтися в мовознавстів без нової категорії, що я назвав-би її "незнавці". Бо то дуже поширений і впливовий тепер тип мовця-знавця, навіть і мовознавця. Незнавецтво не знаює й не знається з живим діяльним чином, жваво й завзято виполюючи всяке знання. Не все однак удається винищити, але проростає самий одноличній перій.
Без тисячоліть
Історія, безперечно, має бути трішечки глибша, ніж у нас собі думають: так років на двіста-триста. Але перекажіть поглиблювачам, щоб ні в якім разі не зачіпали тисячоліть.
Маршова музика
середа, 5 липня 2023 р.
Глузуй і цькуй
Блудити словами
Як замислитися тяжко, то легко виходить, що вся наша мова — то чужі, колишні думки. Тому найвища звитяга — вплести туди свою, небувалу гадку. Може того так тягне всіх верзти. Теревені-вені — неповторні, мінливі, як нещадно засьмічений, приречений океян.
понеділок, 3 липня 2023 р.
Український екоцид
Хоч що кажіть, а так званий екоцид — то згуба знов для нас, а не природи. Природа велика — вона байдужно ковтне, проглине й навіть перетравить навіть величезну, невичерпно вбивчу Московщину.
Нестерпна виднота
"Усе невидиме сильніше від видимого, й од невидимого залежить видиме." Велику розраду можна мати від такої сковородинської мудрости. Бо те, що ми бачимо, має-ж якось залежати від тоншого, невидного. Такого, що долає оту нестерпну тепер видноту.
Музична розрада
"Музика — великі ліки в скорботі, втіха в печалі й забава в щасті." Я звичайно не люблю очевидности в причтах. Дак коли-ж ніде правди діти! Навіть немузикальних музика лікує, втішає й забавля. Можна сказати, що вона дошкуляє тільки музикальним, бо вони, відмінно від нас, грішних, занадто багато чують.
Знадливий сьвіт
Ты — мракъ, облакъ, вихръ, тоска, кручина.
Се радуга прекрасная мнѣ вéдро блистаетъ,
Сердечная голубочка мнѣ миръ вѣщаетъ."
Вся оздоба
"Вся оздоба царівнина — всередині." Навіть вічно чорні брови, качачі губи й таємничі наколки.
У кулаці
"Народ уважаючи лиш те за суттєве, що можна схопити в кулак, боїться там, де страху немає й навпаки." А стиснене в кулаці тим часом тільки пітніє дурно й топиться. Розтиснути треба долоню й приглянути, яку таку сьвітову муху впіймав і про що вона дзижчить, страху наганяючи. Виявляється — ні про що. Й кого бачиш отакого кулакастого, то так і знай, що хапнув порожнечи.
Як коза на дах
"Коли, за приказкою, мостишся на посаду, як коза на дах, для того, через його скочити на купу багатого марнославства, то видно як у дзеркалі, що ти не до посади старанний, а тому й не народжений." І тут намісник має нагоду помислити, а до чого він старанний і до чого народжений. Але не люблять вони таких думок, щоб у роботі не мати прикрощів. Так невбачай і смерть пригадається.
Лихом об землю
"Кожна нешкідлива непристойність сьмішить. А коли вже вовк стає за пастуха, ведмідь — за ченця, а лошак — за радника, то це не жарт, а лихо." А ми й далі сьміємося. То що-ж, вдармо лихом об землю! Пробували — не люблять того ні лихо, ні земля.
Я з себе верету покутню зняв
"Зберігай свою совість чистою й вона дасть тобі відповіді на всі питання." Й навіть підкаже, про що не варто розпитувати. А омивають совість, як знано всім, гарячими покутніми слізьми, знявши верету.
Нерозвіданий скарб
"Коли в твоїм домі закопаний скарб, а ти про теє не знаєш, це все одно, слово в слово, що його немає." У нашій господі вже напевне єсть скарб, але ми не хочемо про теє знати. Т'але й змиритися з безскрабністю ніяк не можемо. Шкребе тривожне прочуття.
Натуральний кіт
"Лучче бути натуральним котом, ніж з ослячою природою левом." І не тре нічого боятися, навіть суперництва з боку панства Коцьких. А тим паче осло-левів: он і гарчать вони, й вихонуть задом, а яке з того пуття? Пухнастих котів усі виніжують, а тебе ні? То й нехай собі. Однаково в душі ти натуральний котусь.