От і скінчився піст — великий такий був. І дуже кортіло його що-найшвидше проскочити. А це-ж воно й було — малесеньке життя, повне, як відерце.
пʼятниця, 30 квітня 2021 р.
По крашанках
Нині дощило й схотілося піднести любителям "ходити між крапельками дощу" оцю нашу великодню приказку: "По крашанках пройде й жадної не роздушить". Крашанки — то вам не крапельки, річ поважна. Зразу уявляєш ту нелегку, суто вкраїнську роботу: не з неба, як курка, напиватися, а берегти яйця під ногами.
Страсна П'ятниця
Ані смерти, ані попуску
Довго думати, перш ніж сказати, й довгий час обмірковувати коротко сказане — то мудрий звичай. Але він нам геть занепав: безугавне дзявкотиння так улекшує благеньку душку...
середа, 28 квітня 2021 р.
Без Сохвії
вівторок, 27 квітня 2021 р.
За нересть
"Біжи, забирай свою икру!", — грізно кричить рекляма. І чого-б то?! Я ту свою икру щойно викинув — саме нерещуся.
понеділок, 26 квітня 2021 р.
Страсний тиждень
І чого це Страсний тиждень завсіди такий страсний? Він-же в нас іще "білим" звався, хіба ні? От-же кортить хоч раз його білесенько перебуть. Ож піди та подивись: католики вже давно розговілися, по першій травичці покачалися, балюють. А православний тиждень усе не дається — роби хоч що хоч, а таки він тобі страсний.
Щось таке ходило
неділя, 25 квітня 2021 р.
Тюпки
субота, 24 квітня 2021 р.
Треба дмухати
Коли нищечком, так ото анонімно трохи підладити народнє прислів'я, то вийде, що чоловіка до 30 гріє Варка, до 50 — чарка, а після 50 — сварка (з Варкою після чарки). Блажен той дядько, що після 50 годен запалятися чимось иньшим. А то дмеш, дмеш — і ніяк не займається.
пʼятниця, 23 квітня 2021 р.
Спогад, де мене немає
Який дивний той ФБ: скільки людей уподобали "спогад, де мене позначено"! Зразу перед очима розтуляється ціла картина: чи-ж тільки це лишиться по мені — спогад, де мене позначено, але мене немає?! Немає мене й пам'яти про мене...
Іще щось
Mind the tongue!
Яких іще треба доказів на підтримку горопашних українських перекладачів, що мусять орудувати одороблуватішими за першотвір будовами, коли в українському метрі намісць крилатого лондонського "Mind the gap!" чуємо: "Будьте обережні! Не ставайте на проміжок між плятхвормою та вагоном!"? Хто порахує й зарахує нам усі ті понаднормові склади?
Конон Дойль
От я собі думаю знечевля: як-би Конан-Дойль народився вкраїнцем, а не ірляндцем у Шотляндії, чи звався-б він Конашевич-Сагайдачний чи Дольд-Михайлик? Бо до першого він ближчий славою, а до другого — літературним задмухом. А головне: чи писав-би він по своєму, по вкраїнськи, чи таки московською?
середа, 21 квітня 2021 р.
Античні вкраїнці
Знаю-знаю, що античніх українців ще тоді не було. Але тепер, хто може, має під усю силу натягатися, щоб натягти на античного. Бо й після нас нічого не буде, як перед нами не було. А так де мале спіткнеться, там велике напнеться. І наберем собі того спільного европейського античного спадку не на квиток, а в торбу.
Не твердая криця
Слово, чому ти не твердая криця, що серед бою так ясно іскриться? А й справді — чому? Словесну руду в нас знайдено. Тільки топити ніхто не хоче: кажуть, сама вже потонула. А добувають усі — як тую шаблю з піхов, тільки не крицеву й навіть не чавунну, а таки рудну — плоскоподібну й лінійну.
Тонкослов
Слова в його завсіди наготові, т'але якісь... неготові. І як ото бувають люде тонкосльозі, він — тонкословий. Хоча на слова в його, кажу, не тонко.
Сад-виноград
понеділок, 19 квітня 2021 р.
Малі слова
Щоб повторювати чужі слова, ті слова мають бути великими. Бере живий жаль за тих, хто мусить повторювати малі слова. Й за тих, хто мусить те мале писати.
Похвала нічницям
Недохвала
З-під імперської брили пробилося вже кілька поколінь недохвалених людей. Отак виростаєш, як те скарлючене дерево, а яке листя ти кидало на землю, на вітер — здається, байдуже. Чи об стінку горохом чи об стінку перлами — все порозсипається. Ніхто коло нас не збирає, навіть власні діти за нашим возом не дуже то йдуть. І тому справді, що з воза впало, те пропало. Та й сама хура й досі там.
За неуніверсальність
Віко
З "вікна" визирає "око". Вікно — око хати. А "віко" це-ж споріднене з "повіком". Око якої пустки заплющено віком, що там можна побачити? Віко склепилося, а як розплющиться, то дасть бачити вільність, незапорожненість, місце на людину. Й людина-око гляне всередину, в неомірну глибочиню післябуття, в сьвіт, що вже не міряється в чоловічках.
неділя, 18 квітня 2021 р.
Та й уже
От же-ж зараз дурість скажу, а язик так і свербить мовити: голова — то дар Божий. Ми просто до неї по розум не ходимо. Це як баня, склепіння в церкві — ми там не бували: щось такеє висить угорі — порожнє, прозірне. Там, кажуть, Бог — та й буде вже з нас того.
За рівень
субота, 17 квітня 2021 р.
Для пам'яти
Прислів'я — то об'єктивне народнє спостереження над буденним життям, занотоване в захалявну книжечку балакливого слова, єдину свою книжечку, що не скуриться й не загубиться, щоб легко збрехнулося, як-раз коли потреба.
Уже тут
Щоб влучно сказати, треба довго мовчки націлятися. Тому все кругом торохтить і двигтить у надії, що куляга якось сама викотиться й доскаче до мети. А там тихенько, радісно дзенькне: а я вже тут!
Як на сонце
Мало правди
Добре навчилися туманити, морочити людей. Кожне хоч придбати собі якусь таку науку, якесь таке від лісового Оха ремество, щоб одгребти грошей, але не просто так, а ще й добряче, химерно нашкодивши ближньому. І все це закладається подертою бавиною чужих, незрозумілих словес за любою перекладницькому серцю приказкою: "Хто швидко говорить, мало правди каже."
Здалеки видно
Справжня культура єднає, але єднає справжніх культурників. Правдива культура ще суворо, справедливо роз'єднує з загалом. На щастя чи на нещастя — не до кінця, бо хто-ж насьмілиться стверджувати, що звідти вирвався. Так, у де-чому, злегенька, небагатечко... Але облямовану дірками свиту буває здалеки видно...
четвер, 15 квітня 2021 р.
Щасливе нічев'я
Від сусідів
По-над Дідорівкою
Помагач
Мене запрошують помагати: як на весіллля — але не їстоньки-питоньки, а готуватоньки-подаватоньки. Готувати й подавати треба так, щоб не зганьбити й не затьмарити головного кухаря, що почесно мандрує від бенькету до бенькету. Дуже пожиточно бути трохи, але не дуже гіршим за справжнього, правдивого, справедливого.
середа, 14 квітня 2021 р.
Порожній колос
Не забуду його шевченківських вусів. Навіть і без лисини було ясно, що то — протест. Тепер-же він заперечує сумну вкраїнську справжність голісінькою пусткою під носом. А мені все ввижаються тії вуса Тарасові. Бо я звик жити серед вусового привиддя: кулішівського, тарнавського, єфремівського, старицького, лисенкового, рильського й навіть куценького миколо-кулешевого — нашого. Бо не бува вкраїнця без вусів — хоч-би порожніх, як колос-стоян.
У чужім часі
Тісні та однакі
Дуже мило
вівторок, 13 квітня 2021 р.
Автономна людина
Того, що людина — істота суспільна, громадська, то-б-то всякого й нічия, нам ніяк не дають забути. А от про те, що людина — ще й автономна, самодостатня, то-б-то Божа, вона, теперішня, й сама воліла-б не згадувати. Неавтономні з вибору люде вбачають ув автономії ближнього свого безмежну далекість, убивчу приватність, нелюдську відлюдкуватість, кріпку замкненість у тій самій чорній коробці, що з неї нас повсякчас викликають вилізти й хоч трохи поміркувати, як нормальні мислять. Але не мислити — це нормально, й у тім нас що-дня переконують саме "зовнішні" людиська.
Славні народини
Без психології
понеділок, 12 квітня 2021 р.
Без прощална
Де-які люде геть не вміють прощати — навіть і тоді, коли перед ними не завинили. Здавалося-б: ну, якийсь ґедзь укусив, а хтось саме на очі навинувся й дуже вже тобі не гарний — так прости-ж його щирою душею! Ні, щось не прощається. Геть і прощална того нема.
субота, 10 квітня 2021 р.
Удавлене лице
Тепер не трощать, а ковтають, не жувавши, проглинають, як удав. І крізь пружисту зміїну шкіру, ще довго проглядає розгублений вираз удавленого лиця.
Королівська свита
Круті дурні
Така доба, що прикро бракує гострих, зосереджених дурнів: поки мнякі розумнощі ніжаться-маніжаться, переморгуються-пересьміюються, сплітаються язиками й помацками, тугі дурні круто порядкували-б собі, орудували-б. Вони бо народилися без дзеркал і бачать себе лиш як одбивок у панцері супротивця.
Час іскладати
Що довше живу, то менше кортить когось провокувати: не хочеться полохати справжности, вона й без того так уже причаїлася, затаївши й духа. Час іскладати, а все розкидано, час ізбирати, а все порозбирали.
пʼятниця, 2 квітня 2021 р.
Ціложитенна наука
Тонка розлагодженість
Є душі грубо злагоджені, та тонко розлагоджені, й через оцю свою тонку розлагодженість вони можуть драматично єднатися з добре наладованими, але тонко виробленими струментами.
Пізня вкраїнізація
Дуже вже тонко
Приватні русалії