понеділок, 31 серпня 2020 р.
Брижа набіга
Векторіяльне
Із генералів
неділя, 30 серпня 2020 р.
Уражений сир
Має бути
Мої погляди на те, якою має бути наша мова з часом міняються. Не міняється від першого дотику тільки тоді интуїтивне, а тепер підставне відчуття, що вона має бути.
Життя й суспільство
Напис на стіні
Дуже багато чого писано на стіні, а надто тепер, коли всі пишуть і навіть двірник нічого не стирає. Але правдивий напис на стіні, Валтасарів на сході, Бальтазарів на заході, на всю хату напис — він-же не писаний, тому проступає крізь паморозь брехонь, легко розтоплюючи той лід, де вони нарізали ковзанцями. Злічено двічі, зважено, розділено. От. А ти писав і писав — чи пригадуєш? І ніде не знаходять тебе у відомості, навіть ув остаточному підсумкові. Нічого важити, нічого ділити. А скільки було лютого початку, хотячої причини! Аж ось після оскубування — ні тушки, ні пір'їни. Терези стоять непорушно, ніби земля справді пласка. Нуль міг-би бути німбом, але під ним нема сьвятого. Надаремно дожидають паювання нащадки. Що тебе так було розгнівило, чого ти так був жадав?
субота, 29 серпня 2020 р.
Ще тут
Правда тому, що діти завсігди розчаровують. То й добре, бо хто хоче померти зачарованим, уві сні, в кришталевій труні? Ні, вже лучче ще тут знати, ще й скуштувати.
На Божій дорозі
Чомусь вірять, що молодеча ближча до майбутьнього й лучче добачає його молодими своїми очима. Ні, майбутність ближче до старих, вони стоять над нею, їм до неї три чисниці. Звідци й смуток, а не веселощі подорожнього, що ще навіть не знає, чи він кудись справді йде.
Публікування
Що робить чоловік цілісінький вік свій? Він себе публікує, небогий. Несе в видавництво, переконує, сьмішить редколеґію, трудить редакторів, завзято торгується за гонорар, видається власними заходами й потім стоїть коло ятки з книжкою, публічно й марно дожидаючи тих, хто купить шедевра хоч підписаного, з авторських рук. Нема дурних! А чоловік був такий єдиний.
Як та рілля зрита
Багато чого можна домогтися впродовж одного немарно прожитого життя. Тільки не можна змінити кшталту своєї щоденної побутової культури. Багато хто спитувався, але ніхто не зміг. Тут культура затято показує себе таки справді рільництвом: можеж зрити, вгноїти собою ріллю, але засіватимуть і жнивуватимуть уже сини, щасливо сьміючись з дурного мужика-батька.
Форми суспільности
Наш земляк киянин Бердяїв мав цілковиту рацію, коли запевняв, що гуманізм не ослобонив людини від накладених на неї (ніби людиною-ж) оплатків боговитости, а уярмив її в тілесності й соціоморфності. Боговитість у людини притаманна, питома, т'але по сімдесяти роках після сказаного ми бачимо, що людина сьміє тільки штурмувати кшталт своєї тілесности й улещувати форми своєї суспільности.
Три особі
Перше Бог створив чоловіка, а потім і людину. То-б-то далі Він створив жінку, таким чином довершивши людяність і давши підставу вічній Боголюдності. Бог один, але Бог має три особі. Так і людство почалося від одної, далі дістало другу, а з нею й змогу витворювати третю особу. І так у місці зустрічи настане врівноваженість.
Чоловікобожиє
Бог стався Чоловіком і прийшов у сьвіт, а чоловік приходить у сьвіт, щоб убожитися. Так Творець і твориво стрінуться в тій самій точці, де розійшлися по творенні.
пʼятниця, 28 серпня 2020 р.
На палі логосу
От погляньте лишень, скільки всяких слів я примудрююся напхати в три рядки, а пхаю-ж пів дня! То ви хочете, щоб вам перекладник якогось мудерного роману за півкопи на кожній сторіноньці отак товкся? Не буде того! Та й читаченько не втямить, не похвалить. То вже лучче запросіть тружденного перекладаря вам за грубі гроші лекцію почитати, як на сьвіті жить. Розкаже — заслухаєтеся.
Із калюжі
Наш віз
Не кортить нас рабіти. Навіть тих, хто бунтується за рабство, не кортить. Хтось із них може й доплентається до пожаданого царства, лишивши по собі подужаних братів — купа на купі. Але в тому царстві буде роздушений колісницею, правованою рабом над рабами. І покотиться п'ятим колесом до воза. Тому бережім воза нашого.
середа, 26 серпня 2020 р.
Після потопу
Годиться пильно й ненастанно навіювати чи — от іще гарне слово! — всиляти, всилювати, та хай йому грець — суґестувати молодим любов до вкраїнства. Ще тепер вони того не сприймуть, але потім, коли вже по нас буде, кануть гарячою сльозою на післяпотопову руїноньку.
Без утрат
Від слова "пльомба" кожне скривиться, а від слова "пльомбір" — хіба якийсь мовознавець. Ото позавчора, назбиравши малий Тиміш по всій хаті копійок, покупив собі пльомбіра в вафльовому стаканчикові. Сидів, мов ювіляр у ювілерні, мачав указівця в те морозиво, тільки тоді злизував, заласуючись тою дурничкою так само, як і я в його літах. І мені самому, здається, ще з літ не вийшло: як згромаджу коштів, то й собі придбаю й поруч присяду лизькати. Нічого ми не втратили від того СССР'у.
Запісніє
Жінка все намовляє мене, щоб писав загальніше. Ніби як писатиму загальніше, то зачитається загал. Ні, запісніє воно маленькій купці, а найбільше — головному читачикові, собі самому.
вівторок, 25 серпня 2020 р.
Зразу три
Цікаве в нас слово "набіжний": з наголосом мандрує в йому й значіння. "Набіжний" — то побожний, "набіжний" — то "нешлюбний", а "набіжний" — приблизно "нанесений", бо це слово особливе, стосується до всього, що може набігти. "Сам він зроду набіжний, тому, хоч набіжний, але та набожність у його набіжна, а не взвичаєна." Чи не зацікавить це любителів десяточка нових слів в українській мові — зразу три!
Актова заля
понеділок, 24 серпня 2020 р.
Не така дорога, як лагодіння
Не написав я нині своїх призначених п'ятьох сот слів. Зате звичайним п'яти дав добрий лад. Не така дорога, як лагодіння. Засинаю змореним, але втихомиреним.
Спростування прокрастинації
Прокрастинація — то не відкладання на час, і не відкладання часу, а сам час так відкладється. Просто час, пережитий хибно, схиблений, убитий шпак, що саме пролітав над гніздом зозулі. Уся наша пандемія — така прокрастинація. Скінчиться вона тим, що знову почнеться слушний час. Але хтось має його врочисто оголосити. У власному житті поки доводиться стримувати пандемію, латаючи вікна й двері від надвірного сьвіту, спростовуючи прокрастинацію.
Незалежність ув аскезі
У кінці
четвер, 20 серпня 2020 р.
Моє добре
У моїм невиданому словникові добро й майно — то те самісіньке. Навіть свої духовні статки я уявляю надхмарними замками, напхом напханими моїм добрим, де я сиджу, хазяїн, на йому. То й що, що ніхто не бачить того майна, не може помацать! Менше вкрадуть.
середа, 19 серпня 2020 р.
Панські добра
Щось у мене просто з хати стали речі пропадати. Не чиї, а мої. Рідні й вірні ну клястися, що нема там, де пастися. Як нема, то й дарма. То либонь, узявши торбу, дременули панські добра. Тільки п'яти тії знати. Не терпіли навіть три дні, бо тепер правують злидні.
Напханими вустами
Сиджу, слухаю Антона Брукнера: симфонію 00 фа мінор (то ще учнівська, для простих), симфонію — ще простіше — 0 ре мінор. Звісно-ж, не тямлю нічого, т'але-ж слухаю — то й за те дай Боже здоровля. Добре, що всякі штукарі понаробили були нам усякої нулячої штуки, щоб ми тепер, при культурному столі сидячи, знічевля собі їли, ще й ганили напханими вустами.
На піраміді
То добре, що піраміду Маслова вчасно переназвали в "піраміду Маслоу". А то ще хтось подумав-би, що там на споді даватимуть якесь масло. Ні, любі мої, "піраміда Маслоу" височіє десь на Далекому Заході, де за масло давно вже ніхто не згадує, бо всі вище деруться.
Прийшов Спас — пропав комариний бас
І дуже до речи приказка підказала. Ніколи в Київі на свойому восьмому поверсі не бачив я тих комарів. А це людське життя перепинилося, то вони вже й літали до нас, овочів, як до себе на город. Спас прийшов і прибрав їх нарешті. "Прийде Спас, бери рукавиці про запас", — ще радило прислів'я. Бо скоро вже не сором буде в метрі бути таки й у рукавичках. Спека вірус любить, а от противірусні засоби — ні: дуже вже гаряче. Восени зручніше буде пандемуватися.
Духовність культурности
Культурність у нас не дурно зчаста плутають із духовністю: навіть і що-найменший культурний чин конче потребує схожих на духовні зусіллів.
Знаннєвий шум
Ще з Євагрія: "Хай тілесні чесноти в тобі будуть запорукою душевних, душевні — запорукою духовних, а духовні — запорукою нематеріяльного й істотного бачення." А тепера як-раз так мені забаглося того нематеріяльного й істотного, коли голова вже ледве держиться по-рад поверхом знаннєвого шуму, т'але тямлю, що пити — то похлинутися, і що безоднява підо мною.
Теє щось
Голод, зосереджуючи все на сьвіті на нестямному прагненні поживи, водночас плекає відразу до тілесного, речовинного, ніби показуючи, "що там є" і як ми не можемо добутися того чогось.
Затруєний хліб
Ще отець Євагрій навчає такого: "Не відхиляй злиднів і скорботи, що становлять речовиння безважної молитви." Виходить, що молитва обтяжується добром і догодою. Це чудове повчання, що може втішити нашою добою, коли вираз "заробляти хліб" ізнов став літеральним. Гірко запрацьований хліб іще називали "затруєним". І від тої затруєної життьової буденщини душа з таємною сльозою відвертається до небес.
Несподівані вицьвіти
Вранішня молитва — то дарування Богові найпершої думки, найраннішого овоча зо свого сьвідомого городу. Той плід може бути, й майже завсіди буває слабким і недоладнім. Але то Авелів приніс, і як-що звикнути, можна знайти в собі несподівані вицьвіти.
Ухилення
понеділок, 17 серпня 2020 р.
Роттердамський "+"
Доведеться ще довго вчитися за програмою, щоб, дізнавшись хто такий отой Роттердамський "+", до Erasmus почати додавати й решту латини, а своєю мовою назвати Еразма Еразмом.
І гризтися, й пектися
Суржик: од трохи посьмішного до геть несьмішного
четвер, 13 серпня 2020 р.
Мурашыная кіслата
Я нарэшце зразумеў, што робіцца цяпер у Беларусі. Гэта мурашкі перабудоўвуюць свой мурашнік. Людзі усе пазбіраліся каля гэтага мурашніка і па-чалавечы дапытвуюцца в мурашак, што гэта яны такое ствараюць. Але самі мурашкі гэтаго ведаць не можаць: яны размаўляюць на мове, ды толькі не сваёй, а хаця б і зналі родную гутарку, то не змаглі б патлумачиць, бо паасобку не усведамляюць, а толькі супольна, хоць і разважаюць услых.
середа, 12 серпня 2020 р.
Одно собі гасло
Перед уземленням
Я тепера такий надхненний, стільки в собі того духу маю — що ого! А речовинного — помацав, ні, нема нічого. Так уже скоро не буде й тілесного. Хіба хтось грошей кине. Тоді вхоплюся цупко й зразу вгрузну в ґрунт.
Не допильнуєш оком, то вилізе боком
Пишу щось таке мацюпеньке, а потім, з-перегодом, років десь за кілька, перечитую й чотири літері міняю на три. Не догледів. А як-же ті авторове своїх романів дозирають на вісімсот сторінок? Подвижники та й годі! Либонь діти ще памагають. Усі дев'ятеро. Не допильнуєш боком, то вилізе оком. Одна літерочка помандрувала й забрала-потягла нашу милозвучність. І нове розуміння знайшлося — падалишне. Одно слово... ба ні, два: красне письменство.
Неґоціянт
неділя, 9 серпня 2020 р.
Дурні та шалені
Мені аж ґвалт потрібні гроші. Й от кажуть, що заплатять нормальні. Нормальні? Та пізно вже на нормальні. Теперки вже треба дурних і шалених.
Чуже слово
Ми все дожидаємо ролі, наче ті вислужені актори, не помічаючи, що не сходили з кону в ролі пенсіонованих виконавців. Акторів уже потроху кличуть "акторами": що ніби вони справді діячі. Приходить полегкість, сціляє чуже слово.
субота, 8 серпня 2020 р.
Сидимо
Се-ж ілюзія, се привид, тінь, омана
Журналістика чинить ілюзію присутности та причетности. Так було завжди, й то милосердна послуга маленькій людині, милість, що дає вищу підошву й малому й справді ніби ліпше видно. Але наша доба — то вже доба суцільної журналістики: кожна маленька людина стала собі журналісткою, а кожен журналіст згорнувся в маленьку людину. І звідти той нещадний імператив — так і садять гайдука. Бо й ілюзія стала суцільною: кожен, хто хоч пальцем кивне в бік справжности, зразу бачить, що в ній не буває простоти. А категоричний імператив давно не бачить, а тепер уже й слухати не бажає: тільки "на!" та "дай!", та "цить!", та "ґвалт!". Бритва Окама ріже всі торби й чуже розкочується під ногами. А там уже геть усі знають, що робити, тільки що ніяк не почнуть.
На лінії
Pro domo
Мудрець-же физику провадив
Як набіжить романтизм
Суть історичних процесів треба тямити, як ті історики: потім і по всякому, ще й сперечатися. Бо як розумієш уже тепер і так остаточно — то не історизм, а біда.
Бува й таке ІІ
То-ж таке
Бідний не може бути снобом. От і хоче, т'але-ж не може. Бо снобство — то марні витрати. А на марні витрати треба багацтва марного. Навіть відносно бідні — а таких маєм відносну більшість — не можуть буть навіть відносними снобами. То хай-би вже й не пнулися, а то-ж таке.
Сяке-таке пожмакане
Кого-б такого почитать із сьогочасних майстрів клявіша? Бо кажуть, що культурному чоловікові повинно якісь книжки читати. М-м-м... ага! От я порадив-би щиро намісць отої дурні всякої мене читати. Я й сам так чиню і всіх припрошую. Знавці авторитетно стверджують, що мова дуже порядна. А в сьогочасних майстрів клявіша, самі знаєте: сяке-таке пожмакане.
Слів густо, а в животі пусто
Історія трапляється, стається, коїться, але так не ввесь час, а трошки подеколи. От, приміром, узавтра буде історія. А ми й не знали! Чи знали, та не встигли, чи встигли, та не помітили. І не пристали до історії, а вона собі пішла. Кудись туди, де історичні народи живуть. А ми потім будемо свої байки розказувати намісць правдоньки тої історичної.
Законний джиґун
От усі кажуть, що не можна двох любити, але ті, хто так нишком любить, просто собі знають, що можна, але про те ні чичирк, а надто самим коханим. Так і мови можна любити дві й більше, як подужаєш, але самим мовам про це не говорити. Тільки перекладаря мови терплять як законного свого джиґуна.
Трагічна дурнеча
Дурість — то не тільки кумедно чи огидно, дурість — то трагедія. Людину не створено, не народжено на те, щоб була дурною. А найтрагічніше те, що це може скоїтися з кожним. Щойно ти глузував із дурнів, обурювався дурощами — й от маєш, сам пошився. Пошитися легко, а вишиватися-ж як? І всім кумедно чи огидно. Трагедія. І пробуєш пригадати, що от у Шекспіра в трагедіях дурні-блазні завсіди виставляються веселунами та дотепниками, а трагедія власне в тім, що ті дурні знов оточені на кону самісінькою людською дурнечею.