неділя, 31 березня 2019 р.

Два вияви волі

Нині виконав свій громадянський обов'язок двічі: раз, ходив за спостерігачами, а друге - сам проголосував. Як знано всім, перекладарям при спостерігачах недоплачують (бо почесно), тому ходив надутий, неголений, ненапахчений, у старій прижовклій білій сорочці й кошлатій, ще батьковій, краватці.
Однак на свій вияв волі передягся, вмився, зачесався, прилизав чуба фіксатуаром, і був такий радісний, бадьорий такий.

субота, 30 березня 2019 р.

Час збирати і час розкидати

Нині останній день збирати like'и. А розкидати лайки ще довго можна буде.

Позаколишня майстерність

Хто пропустив ґол - брамкар чи оборонці? Оце тобі майстерність і технологія синхронного перекладу. Технології-ж бо сьогочасні, а майстерність - стара, позаколишня.
Є така почесна професія - пропускач ґолів.

Отаке воно

Отаке воно. Я трохи абстрагую, але отаке воно.

Практично добігла

"Радіво Свобода" пише, що передвиборча кампанія "практично вже добігла". Гм, але-ж куди вона бігла - практично невідомо.

Останній дармовис

Подивився "Beautiful Boy" - плакав. Од заздрощів. В чому сила гамерицького народу? Син наркоман, наркотики найтяжчі. Тато підтримує його, аж уривається терпець. Потім син кинув дурню, схаменувся, став шануватися - і де не взялося здоровля, білозуба усьмішка. Сіли небораки, написали по книжці, видали, заробили, далі - кіно й іще грошей купа.
Навіть неписьменний, темний Кит Карсон свого часу написав таки спогади. А чого-ж і не написати, коли є про що? Але мав, сердега, совість: коли третя жінка померла, народжуючи восьму (в підсумку - десяту) дитину, то й він недовго ряст топтав. Теперішній чоловік-би просто ще книжку написав - спогадів про дружину. Не так собі пережити, здолати, але й заробити треба, он що!
А от мені нема про що писати. Зовсім нічого не сталося, поки живу - нічогісінько. П'ю тільки в сьвято, неділею, а в дзеркало страшно глянуть, нікого вже там не пізнаю. Писати, чим на хліб заробляю, - не дає внутрішня цензура. От такий шляхецький менталітет. Шляхецький менталітет - мій останній дармовис.

пʼятниця, 29 березня 2019 р.

Тіньовий День хвілолога

У всіх хвілологів День 25-го травня, а в хвілологів Університету Шевченка  29-го березотока. Тільки щирі хвілологи зрозуміють, коли то. Але ясно, що окремо, відрубно від усіх. От і скажіть мені тепер, хто справжній, хто правдивий: ота отара-більшина чи обрані, хутірські? Я, до речи, скінчив Шевченків університет  Тарас у нас там був за вчителя малювання.
Цей день до університетських хвілологів завсігди приходить Великим постом, але про те знають лиш хвольклористи і я (теж либонь хвольклорист). З тої пісної нагоди що-разу думаю: ну, хай серед порядних хвілологів ми пройдисьвіти, але чого-ж серед пройдисьвітів ізнов безпорадні хвілологи?

четвер, 28 березня 2019 р.

Мале й велике зазираннячко

Раз, перший либонь, йому здалося, що кохання - то все. А потім, мабуть востаннє, йому здалося, що одружіння - то все. А то було мале й велике зазираннячко в усе, а не все.

Дійшовши до зросту

Вже життя доживається, лиш одне незмінним лишається: здаватися осьвіченими важливіше, ніж осьвіченим буть. Замолоду то через дурість і недосьвід чинилося, а тепер стати вже нема коли, а вдавати мудрого таки кортить. Ще й літа-ж зобов'язують. У нас, бач, увійти в літа й увійти в розум - те самісіньке. То я вже в літах. А чи в розумі? Та походжаю коло розуму, ніби свій.

Щоб підкови брязчали

"Одна річ - бути пророком і зовсім иньша - бути перекладником", - писав наш сьвятий заступник Ероним Стридонський. Дуже кортить бути пророком, але якось не випадає, бо треба культурно віддавати й осьвічено тлумачити пророцтво. А пророчити можна на гулянках, окремо від перекладництва: "щоб тії підківки брязчали, щоб наші вороги мовчали".

М'яка сила

 Нехтування засобів милозвучности в нашій мові  то ознака м'якого московлення. Але те м'яке під таким твердим лежить, що ми ще нескоро до його дориємося.

Гусь у метрі

Страшно заходити до метра, бо так і написано "Гусь в метро". Я з дитинства й гусяти боюся, а вже гусака! А вже московского "ґуся"! До того-ж, він сичить: "СЬВМ!" Отакий гусак до нашого метра внадився! Стривайте, а може то гуска - гусь, наша таки? Але чого-ж вона, раз своя, не у метрі?

Голодне курування

Важкий той самохітній подвиг голоду: почуваєшся гидко, а виглядаєш чудово. Але-ж і тих чудових виглядів не бачиш, бо все зазираєш у себе, як у напхане мотлохом дупло. Зазираєш, а потім, як у Руданського:
"В дупло руку — не іде,
Голови не впхаю,
Сюди-туди край дупла 

Та й сам улізаю.
Тільки шпаченят нема: чи то ще не прилетіли, чи то вже полетіли. Що й казати, вижене голод на холод.

середа, 27 березня 2019 р.

Хоч і не дослідники

Був на конхверенції, то вчені люде кажуть, що треба, мовляв, тим перекладникам помогти, бо не можуть вони самі всього дослідити. Ой, гвалт, не помагайте! Ми, хоч і не дослідники, а самі все гарненько попсуєм.

Поетичний бетон

Послухав оце одну нашу вславлену поетку, матріярха нашої кобзи, й трохи зажурився: чарівно вона мовою орудує, а таки та мова щербатенька. То не поетчина провина, то наш спільний клопіт, бо щербини ті, а вже-ж, московсько-совіцькими пльомбами запльомбовані, московсько-совіцькими коронками понакривані, московсько-совіцькими мостами перекриті. Отакий маємо народній, ба навіть і поетичний ріт. І що тепер тим ротом робити?
А що я чиню? Переступаю цьому потокові дорогу в історію. Як-що на моє вийде, то позлітає чуже - і як-же нам тоді давати собі раду з обдарованою хистом спадщиною? А їй оце тільки щойно, з превеликою напругою всіх сил, та все одно лиш якимось дивом, визнано геніяльність.
Тю, скажуть, забудь і думать, коли-ж це на твоє виходило? То вже наша клясика, а ти можеш собі піддзявкувать! Ну, хай до кінця на моє і не вийде (шкода, коли так!), але й по старому не буде, вже пісочок посипався. Та поетичне слово - то не стоматологічний цемент, то бетон. Хист зродив, а редактор схвалив - то вже наша архітектура. Але певної історичної доби.

Моє мовне вражіння

Мовні вражіння, звісно-ж, бувають, але перевіряються тільки мовними явищами. Колись-то сьвідомість визначила ті явища, але тепер вони мають визначати вражену сьвідомість.

Коло миски

"Мискоборство" - наче й гарне слово вигадали, так немов сам тим словом по пискові, що до миски, ич, тягнеться, даєш. Гарне, але, на жаль, скопійоване з "протиборства". А з "протиборством"-же що, спитають, не гаразд? А те, що нема в нас його, от геть нема. Є сусідське "противоборство", але-ж воно - зайвина, бо маєм власного доволі: "борня", боротьба", жваве "бороття". Отже, виходить "мискобороття". 

Зо сходу аж на спадень

Чоловік каже: "Я знаю, Господи, що, хоч у цій домівці діл намісць тафльовоної підлоги ніде не білено, не метено, палять по чорному, без димаря, дверей нема, - коли я призвичаюся і прихоплюся до того, то он тамечки драбина прикро стоїть - на горище, а горище хати вкраїнської вистраждано духовне єсть. Та чи не можна мені ген на спадні влізти до хазяйської оселі, де й на споді - добра, й на горі добра? Трошки поживу бездуховно, віддухну і вже тоді так Тобі помолюся, що ну!"
І Господь одказує: "Та лізь собі!"

вівторок, 26 березня 2019 р.

Море позитиву

Де ти є, те "море позитиву", що за його всі тепер говорять так, ніби нема ні горя, ні зла, ні війни, ні недуги, ні смерти самої? Либонь у тім морі без угаву грає пересувний музичний орган забутих, але розкішних століть, а берегом ходять старожитні фотоаматори й намагаються клацнути те диво зразу на позитив.
Буду дуже знуджений, як-що море позитиву виявиться чимось инакшим.

понеділок, 25 березня 2019 р.

Блекота мов

"Говорить, мов блекоти об'ївся" - так народ казав, поки не почав белькотати. "Мов блекоти об'ївся" мені поетично звучить. У нас багато хто говорить, бо об'ївся блекоти мов.

Спиртно

В одному дописові ненароком замісць "спритно" написав "спиртно". І роками воно там стояло, аж поки не прикмітив уважний читач. Виправив, але оте випадкове слівце "спиртно" якось учепилося мені голови. Чи не збагатити на нього нашої мови? Що й казати, тепер доводиться спритно жить. Доводиться, та не завсігди випада. А коли не можна спритно, то вже спиртно треба. Нема ради, то чиниш так, ніби шклянку спирту голяка хильнеш. Хильнеш і вже думки не гадаєш, воно якось саме спиртно горить.

неділя, 24 березня 2019 р.

Останнє слово

Навіть коли Росія таки наміриться "нанести ядерний удар", я все одно встигну сказати "завдати удару". Але молюся, щоб її не нанесло.

Духовні крокви

Хто матіркує, хоч заглиблений у матню, перебуває в душевному стані. Якби заліз на духовні крокви, то навально впав-би і зразу забився насмерть. Але вони такі за життя на ті крокви ніколи не вилазять. То вже потім витягнено їх - то впадуть і заб'ються навіки.

Похнюплений Піноккіо

Піноккіо бачить у метрі Дівчинку з Блакитним Волоссям і негайно сідає коло єї. Зазирає їй у руки - аж та мацає в телефоні якусь "змійку", що навально пожирає на своїй дорозі геть усе. Казки не буде - перехняблений Піноккіо. І на віщо було робити те Волошкове Волосся?

субота, 23 березня 2019 р.

Як зізнання

Назвати rebirthing "рібьофінґом" - то звучить, як зізнання.

На твій гнів не заплели хлів

Безум одного виявляє природу марноти й клопоту, що заплітають усіх.

Безо дня

 Безодня  єдине люстерко християнинове, дуже важко чепуритися безо дня.

пʼятниця, 22 березня 2019 р.

Казка про мужика й вовкулаку

Прийшов вовкулака до чоловіка й вітається:
 Здоров був, брате!
А чоловік:
 Та де-ж я тобі брат, ти  нечиста сила! Тобі вовк може брат.
 Тю на тебе, чоловіче, який іще там вовк! То я тільки так, задля розваги в повні місяця кожуха вивертаю, та й бігаю собі трохи. Ти-ж кожуха маєш? Ну, то й ти виверни, разом будем галювати!
 Мій кожух вишиваний, порядний, хазяйський  то на що його й вивертать? А ти, як вивернеш, то не тільки що коло осель увихаєшся, а ще й людей, як тих овець, ріжеш!
 Та що-ж, ти скажеш, що й людей уже різать не можна? Вони вівці ріжуть, а нам їх і зась? Та роздивись-же пильно: всі кругом так живуть. Тільки беззубі не гризуть, та й ті нишком ссуть та ковтають. І не слинку, а цілу тушку! А ти межи вівцями й сам скоро замекаєш. Мова твоя  мужича, недалеко ти від барана відійшов. У мене-ж і звичай: я, як кожуха згорну, то таким паничем-міщанином по селі походжаю, що тільки ну! Без м'ясива такої ні культури, ні статури не бува. І в хаті в мене  як у багрянім віночку. Образів тих і стоїть, і висить  що твій манастир! Я, коли в хутрі не бігаю, то такий християнин, що й попові заздро! А вже як не піст  музики на сьвято, аж город скаче! А письменність і обихідливість то вже такі, що люде самі на двір ідуть, вівці женуть, свою й овечу голову на пень кладуть  рубай, коли для доброго діла!
Що-ж, із таким письменним усіх балачок і не перебалакаєш. Стоїть мужик, чудується, аж тут і посутеніло. Повний місяць, як сіль ув оці, білим присьвітив. Вовкулака, теє вздрівши, ще трохи посовався, покомизився, а далі вже кожуха вивернув  та тільки:
 Бу-у-вай, ку-у-у-ме, підбіжу-у-у лишень ближче до нату-у-у-р-р-р-и!
 Та й біжи, коли кличе, лиш нашу хату обминай!