Навіювати культуру вже марно, тепер треба її всилювати. Й то добре, що ми маємо в українськім запасі це друге, мало кому й відоме слово. Віялом тепер хоч скільки хоч вій — марне буде силкування. А от треба силою легенько так, непримітно культуркою припечатати.
вівторок, 31 грудня 2024 р.
Зміна декорацій
Колись людей цікавило здебільша "я-б так не зумів", а тепер тільки "то й я так можу".
Чи Єлисей
Везу з Лійону собі новорічну книжку почитати. Називається "Ulysses". Приїду в Київ, як той Уліс до свеї Пенельопи, вберу книжечку в прозірну окладинку, щоб люде бачили й дувувалися, що я читаю, та ще й отаке. Придивиться котрий цікавий, то тільки моргну до його подумки: "Я ніхто для тебе як "Улісс"! Чи Єлисей, може чув?"
понеділок, 30 грудня 2024 р.
Малює Малевич
Із Малевича був запеклий супрематист, а жінку свою таки й він, навісний, шанував і жалував. На патреті 1933 року має личко змарніле, бліде, реалістично непоказне, а шати зате як у пташки райської — в дусі, сказати-б, іще тоді не вигаданого маґічного реалізму. Предтеча він був, одно слово. Що в мистецькому квадраті, що в родинному колі.
Наука й ученість
Ми не знаємо тямити, де наука, а де вченість буде. Здається просто: де вчився, а де вивчився. Але скажеш "ученість" — і вже навіть Міністерство осьвіти й науки брови на шнурочку здійме: "Писав два дні й дві годині, поки списав дві бровині." Осьвіта й наука є, ледве раду дали, поки осьвіту віддали в науку, а тут ученість якась. А пихата! Учена, та не довчена — не товчена, не провчена. Ні, ти в мене довіку вчитимешся! Й (нишком) дурною помреш — як на мої, як той казав, осьвітнії стандарти.
Замисленість як зажуреність
У нас як хто загадається, втопить очі в душу, то зразу скажеться, що зажурився. "Чого зажурився?", — спитають. А й справді: де до думки прихилився, там і жаль-туга обійма. Ззаду обійма, поки над думкою хилишся. Тому люде не полюбляють думку гадати. Добре, що нашими часами вже не треба думати, а тільки слухати й дивитися.
Стане на вічність
Хоч що хоч роби з музеями, а це великі погребні скрині, виставлені не береги Стіксу. Як і давні єгиптяни, ми віримо, що людство має врочисто відплинути, забравши культуру з собою. Забравши туди, де буде ще ліпше. Приплевеш, оддаси Харонові два мідяки з повік і зійдеш на щасливий тогобічний берег, лівий, спадистий, з усіма скарбами, що виробила майстровита людскість. Й стане їх, тих скарбів, на вічність.
Біжучість
Час тільки те й робить, що поривається втекти. Такий він утеклий біжучий. Але бігає лиш довкола нас. Той час, що поза нашою сьвідомістю можна назвати як завгодно, та тільки не біжучістю. Біжучість уся нам підвладна, вся в она в нас у середині. Як доречно сказав Шекспір: "Time travels in divers paces with divers persons." Час за Шекспіра писався з великої літери — як знайомий чоловік.
Накреслена правдонька
Ортодоксія не зрадить і не підманить, бо ортодоксія — то правильність і послідовність. У цьому сьвіті все зборює не правда, а саме послідовність. Тепер це зветься "дорожня мапа": дорога в людства ніби одна, а мапи всі мають різні, але кожнісінька — правильна та послідовна. Й кожне нишком тішиться своєю накресленою правдонькою.
На своєму хазяйствечку
неділя, 29 грудня 2024 р.
З розчарування засмутився, як осінній хмарний день
Колись було напишу щось і думкою багатію: оце вже сподобається, оце вже зачепить! Видима річ, не подобалося й не зачіпало ніколи. Тепер навпаки: пишу й упевнено думаю, що оцього ви, голубчики, вже напевно не второпаєте! Коли-ж і тут розчарування: хоч одному, а таки припаде до мисли мені на злість.
Підносна мода
Поведінки на цяточку вусенят під чималеньким курдюком жадна герменевтика мені не з'ясує — тільки евристика.
субота, 28 грудня 2024 р.
Судячи з усього
Ми судимо з цього й із того, ми судиму з усього. Куди вліземо, з того й судимо. Й засудили-б уже всіх, але не скрізь зручно вміщаємося чи вмощуємося, щоб судити.
У мед
Гадки вже зробилися такі дрібненьки, що я й сам їх не бачу, тому й віддати не можу. Треба вмачати пальці в мед, щоб хоч липли, мізерні, до солоденького, коли думно прикладатиму пучки до чола..
На млини
Дон Кіхот був мудрий чоловік, хоч і божевільний. А може саме тому, що віддався на Божу волю. Він кидався саме на вітряки, що могли підхопити нападника на свої крила, піднести, дати чуття лету. Справді нестямний лицар, іще, боронь Боже, кинувся-б у нас на якийсь український млин. І млин-селянин сумлінно затягнув-би завзятого своїм невблаганним колесом у ковбаню, туди, де тиха вода греблю рве.
пʼятниця, 27 грудня 2024 р.
Треба духовніше
Треба вже якось трохи духовнішати, бо сьвіт уже так дурив-дурив, що й на дурість віри не лишив.
Огняна жертва
субота, 21 грудня 2024 р.
Де б'ється живчик доби
Багато хто спитується тримати пучку на живчикові нашої буревійної доби. Надійнеше, кажуть, коли пальця на пульсі. А ще надійніше — руку на горлі: от де живчика не загубиш, не проминеш! І як надто вже розкидається-розгуляється, свавільний, то легко й притлумити, й дати йому свій, зовнішній, лік.
Українська повістка
середа, 18 грудня 2024 р.
Листи очікування
Мало коли нахвалюю нашу державну, а от тепер не скажу більш нічого, як спасибі. Спасибі за "листи очікування". Котрийсь напасливий закидатиме, що letters of expectation треба перекладати як листи-сподіванки або й просто подумати, що мається на увазі в нашій справжності, й уже тоді знайтися на суттю відповідний вираз. Але-ж стривайте, листи очікування це-ж, що називається, адекватно до геніяльности. Автор перекладу зразу здогадався, скільки буде саме очікування, коли ті листи справді почнуть обігати. Нескінченне очікування на листи, ще нескінченніше очікування на відповіді! Як це по державницькому, як це по урядовому! Як це по галицькому! Oczekiwać! Ожидать! Без надії таки сподіватись! Першого торгу не, кидайсь, а другого не очікуй!
вівторок, 17 грудня 2024 р.
Очікування й реальність
Хоч-би чим вам натуркали вуха психологи, очікування не має нічого спільного з реальністю. Бо поки ви собі очікуєте, витріщивши очі, дві подружки, справжність і дійсність живуть своїм життям. Але їхні стежки можуть бути десь перехресні з вашими сподіванками.
Закон злучних посудин
Гамерицька мрія — то насправді животиками в воді на осоні. І келішок із шипочим трунком на лататті теж підствляє черевце ласкавому сонечку. А далі — переливання з михайлика в барильце. Закон злучних посудин.
понеділок, 16 грудня 2024 р.
Життьовий настій
субота, 14 грудня 2024 р.
Найнецитованіший
З усіх самохітніх подвижників української мови я либонь науково найнецитованіший. Просто язик не повертається в науки такеє цитувати.
Як казали клясики
Чому кожне втерте до бридні речення, мусів конче сказати саме хтось із неназваних клясиків? Правда, що клясики теж не без гріха: кожен між перлами міг бовкнути й якогось хатнього, заялозаного загальника, приміром, гримнувши спересердя на стару. Та все-ж не гоже свої рідні, вже добре прожовані нісенітниці пхати до рота мало знайомому, хоча й анонімному клясикові. Бо от і безіменний, а таки він клясик.
Безсмаковиця
Слід визнати, що коти ставляться до людей із більшим смаком і хистом, ніж люде до котів. Либонь тому, що коти обмежені на своїй творчій змозі, а отже й на вияві своєї в творінні нездібности й безсмаковиці.
четвер, 12 грудня 2024 р.
Москвомисли
Побоююся того, що коли на злість Москві ми забудемо їхню осоружну мову, наші москвомисли геть розперезаються. Бо ніхто не розпізнає замуленого джерела, що однак живитиме їхні витоки. Поки вкраїнська коняка чує в роті московські цуґлі, то трохи не через огурство поборюватиме несмаший чужосторонній металь. Дак уже хоч іржатиме по своєму, з власної голови.
Штучні интелектуали
Штучний интелект іще не вбився в свої штучні колодочки, а штучних интелекталів кругом повно — щирісіньких, справжнісіньких. Вибігли на колію попереду льокомотиви! І неспинно мчать! В машинному прийдешньому ці людиська забезпечили вже собі заможненькі житки, бо штучно маракують і штучно ґерґочуть: а-ну, відгадай глузд! А не відгадавши, а-ну відніми! Гадаю машини будущини поблаждиво ставитимуться до цих своїх "свійських годоваників", цінуючи за отой їхній "сенсуальний сенс", що так легко й приємно заміняє луддистський добрий розум.
середа, 11 грудня 2024 р.
Дипльоматичні кола
Вони починають мені розходитися від самого прокиду. Одірваність од життя й прокид до його... Зразу зачинаю майстрування дипльоматичної солом'яної хатки на біжучий день. А днювання, диви, як то буває в дипльоматичних колах, одразу побігло й мало не збігло, як молоко. То вже треба пильнувати наперед.
понеділок, 9 грудня 2024 р.
Купець на череп'я
Від Кубани аж по Сян-ріку
субота, 7 грудня 2024 р.
Цікаво й нецікаво
Геть усі цікаві знати: що собі дума отой безсовісний? І не тому, що безсовісність таке диво, що ніхто й подумати не може, як без неї жить. Просто нудні совісні приписи всім аж надто відомі, то вже про них і думати нецікаво. Нема, кажуть, интриґи. А в бесовісного самі интриґи — цілий дірявий міх.
Неглибока думонька
Неглибока думонька, неширока річечка — попливла довбанка та й перекинулася. То й що з того, що перекинулася? Далі плине денцем догори. А що не було в ній нічого, то й шкода невеличка — всі думоньку вітають, усі її, ріднесеньку, величають.
четвер, 5 грудня 2024 р.
По експертизу
Молодиця зразу признається, що "амбасадорка культури". Далі каже, що нам треба "нарощувати експертизу". Що ви ще хочете знати про нашу культуру, чого досі не знали? Куди ще вас має послати по експертизу послиня, посолка, спікерка?
Насичена дискусія
Дискусія така вже насичена, що аж сичить, як той клубок зміїв. Далі дуже насичалася й ізнов сидить насичена.
Кінець доби
Коли ясновельможний штучний интелект навчиться брехати, люде стануть остаточно непотрібні.
Неймовірний українець
Я вже так добре знаю, що неймовірний, — що не йметься вже віри, що мене аж нудить. Сьвіт дивиться й дивується.
У вирі сприйняття
Українство стоїть геть безборонне перед переможною концепцією громадянського суспільства. Діягноза — чи то колективний деструктивізм чи то деструктивний колективізм. Спершу заходяться громадою обух сталить, розбудять усіх почвар, приспаних у сонному розумі, а далі вже кожен, кожна й кожне порозволікуються по своїх громадянських суспільних кутках.
Недвижний рух
Now does my project gather to a head. Нашому сьогочасникові важкувато буває мислити: крутиш-крутиш у голові ту новинну стрічку — а де-ж у ній ти, де твоє? І ось вигулькнуло щось таке власне. Але як-же його висловити? Страшенно мова заваДжає — всяке "д" на заваді. Дурість, приміром. Благословенне недіяння, щаслива нечинність! Скільки дурниць пропало, нахопившись на ваші сьвітлі мечі! Дак коли-ж кортить, аж свербить! І от уже думка-метелик сіла на чавунні лапи недвижного руху.
Повен рот пилюки
"Another one bites the dust", — мало не що-разу гадаю я собі, переслуховуючи дуже нового, мобілізованого невідь із якої гущі старого життя, перекладаря. Коли-ж ні! Ковтнувши пилюки й по уркаганському байдужно сплюнувши на чужу й рідну мову, неборак (і неборачка!) далі собі повзуть, потім виводять гусиною ступою, а ще потім і підтюпцем підбігають за походом. Чи встигнуть поперед штучного интелекту? Вони вже мало від його відрізняються, а він від їх. На ціле життя обопільна наука. Тільки, що в ШИ воно вічне, життя.
вівторок, 3 грудня 2024 р.
Криза гіпокризії
"Усе починається з мови.", — запевняють нас повстяні язики. Ні, панове, все починається від вашого жилавого гуртового, нестерпного самій мові язика, що здіймає невідомо чого більше: лицемірної дурости чи дурного лицемірства. Навіть якесь ощадливе, помірковане лукавство неприступне в'юнкій гадині — криза гіпокризії.