Ніхто либонь не сподівався того, що Київу випаде колись нагода побути майже наодинці зо своїми киянами. Кияни вийшли лагідні, привітні та добрячі. Здається, вони заслуговують по війні на якесь не ординське нове життя в своєму городі. Та й сам Київ заслужив уже на людське, не навальницьке ставлення.
субота, 30 квітня 2022 р.
Не ліпиться
З будь-якої дурниці можна виліпити порядну думоньку. Тільки не з кострубатої мовки. Бо не ліпиться.
Кошенята
Манюні гадочки як ті кошенята: понесуть топити, але кицька таки вилизала їх, довірливо передаючи до людських рук.
Не свербить
От написало людиною, що їй десь там гостро свербить. І вже півтретяста їх кинулося чухати, гоїти, прикладатися до любого подразненого тіла. А як кому якась думочка заклюнулася, то буде сьвято, коли двадцять п'ятеро на гадоньку клюнуть. Бо не свербить.
Щиренький креативник
Людоньки, вкраїнська мова — то дуже легко. Не лякайся ніхто нашої мови. Багато хто й хвалиться: приїхав до Київа, кумедно переклав свою московску — й уже попихає тутейшою. От і в "Єдинах новинах" якийсь дуже творчий креативник іспромігся на гарне гасло: "Сміливість не завжди кидається в очі, іноді її бачиш у очах." (напишеш "ув очах", то зразу всі полохливо порснуть геть на всі боки). І байдужісінько йому до того, що в нашій мові в очі ніби нічого не кидалося, хіба пес який. У нас, бачте, впадає в очі. Тільки не кажіть креативникові, щоб, бува, не злякався пса й не втік од нашої мови на якесь культурніше поле. А таки я сказав-би так: "Сьміливість як і не впадає в око, може ховатися в очах."
четвер, 28 квітня 2022 р.
Поведенція
Ніколи не сподівався таких часів, коли ориґінально буде носити краватку, твинчик і черевики. Але-ж настали — і я ориґінал. Бо тепер така на одяг поведінка, що ніби спортовець не добіг до війська чи військовцеві ніколиться на спорт.
Expropriationism
Ось якого слова мені бракувало в ангелянському словникові: експропріяціоніст (експропріяціонистий) вивласнює багатющу культуру, щоб, не знімаючи личини, відкласти свою скромну личинку. З його яєчок виходять гробачки.
Rammstein
Це треба було зібрати сорок оборонних міністрів, щоб я зрозумів, за що так завсіди любив Rammstein.
Псевдоекзистенція
Псевдологія мені не загрожує, бо я проваджу псевдоекзистенцію: життьова картинка яскравіша за правду й сама є така брехня, що й брехати не треба.
Не вище за муравлище
Людинник
Уже всі відзначили: вкраїнці в небезпеці обертаються на комашню, нашого мурашинника дрючком не розколупати. Чи от іще образ — бджоляний рій: кожне несе мед, кожне загине, а кусне. Тут ми — непереможна купа, нездоланна щільна хмара. Чи не тому й за мирного часу не терпимо ми поміж себе жадного визнання, викшталтування чи вивершення, крім отого кружільного заокруглення, отого ключчюватого, віхрюватого, пелехатого зависання хоч-би й над усім сьвітом?
Розминулися
Він визнав, що в культурних людей Великдень був тиждень тому: саме ото коли дуже холод уночі, пригадуєте? Але тиждень тому в найближчій церкві пасок не сьвятили. А до дальшої він не пішов. Та й до ближчої не збирався. Христос воскрес і йде, воскреслий. Однак його дорогою ніде не здибав.
Контентна душа
І мовив він у сорок років: "Ну, годі, душе моя, тобі робити! Їж, пий, утішайся, бо мої комори вже повні. Відтепер їхню повняву збиратиме-складатиме оця жінка. І може ще діти. Хоча діти (одно) — то вже хіба навряд. Але ти їж-їж. І запивай."
Апостольська спокуса
Уже віддавна де-кого мучить спокуса: от прийде він до раю, а там Христос: "Оце той камінь, що сам вийнявся з-під Моєї Церкви!" А він на те: "Дак ото-ж така в мені сила: народжене тяжко лежати, легко покотилося!"
вівторок, 26 квітня 2022 р.
Тигровий пітон
Нема на те ради, що воно пітон. І от тепер той пітон майже ненароком ковтнув превелике зло. Ніхто не зна, скільки часу пітон перетравлюватиме свою здобич, коли знов зможе поживитися чим корисним. Пітон увесь зосереджений на нестравності, він увесь тепер — самий шлунок. Але що йому сниться-верзеться від того нетравлення, де його болить — чи нам уже не все 'дно?
понеділок, 25 квітня 2022 р.
пʼятниця, 22 квітня 2022 р.
Щит од сьвіту
Брехня опанувала його геть усього. Звісно, та опанованість чоловіка не вичерпує, бо він таки людина. Й оте не вичерпане, оте затвердле на дні до нерозчинности, править йому за щита оборонится від сьвіту, що так і гне, щоб викрити дорогоцінну, натуральну брехню.
понеділок, 18 квітня 2022 р.
Lion hats
Lion hats are higher than lion hearts. One can see them everywhere, hovering over the spaces empty of lions, empty even of lion heads.
Мовне значення
Мова має значення — вона всіх значить. Мова навіть має значіння, але значені не знають, яке саме.
Некорисні ідійоти
Дуже втішно бачити, що добре знайомі ще від супокійних часів ідійоти лишилися мирними. Й навіть якось і тепер заспокоює те, що лишилися вони ідійотами, що не стали вони політами, не пішли в посполите рушення. Що не корисні вони ворогові, а просто собі наші, безневинні ідійоти.
Гульня з собою
Уже скільки тижнів триває запальна, газардовна гульня з собою, спіритичний сеанс одночасної гри. Кругом тих шахівниць понаставлено, ніби гаками зчеплені до бою козацькі вози десь у дикому степу. Тю, а де-ж хвигури, де їхні постаті? Нема нічого. Але в голові таки гадючаться-кубляться якісь хитромудрі, безсонні ходи.
Defenestrated: у вікно неможливостей
Підходили видивлятися-вихилятися в вікно можливостей, а побачили неможливе й якось усі повипадали. Довгенько летимо — з вікна земля здавался й ближча й м'якша: "Мудрець-же физику провадив..." Якийсь веселий дурник і вигадав те "вікно можливостей" і вималював про нашу біду на сліпій стіні.
No war of attrition
Скоро-но почалася війна й ми не здалися зразу, нам з усіх боків почали чемно пророчити оте war of attrition. Теперки той вираз, наче туман, якось собі тихенько почав розходитись, бліднути й зникати. То було, як уже полюбили говорити, передбачувано: не той тепер сьвіт настав, нема ніде такої снаги, щоб отак виснажуватися. Може ми ту снагу ще десь і знайдемо, але передше знудяться глядачі-спостерігачі, далі ввірветься ворогові гемонський терпець. Здається, вже нема на сьвіті нічого довгого, протяжного, й дожити треба до ближчого, ще наснаженого вінця.
Насилу перелаявши все село
Оце вже вкотре, буваючи я на Майдані, завважую на мішках покинутої варти самотній український прапор із соромітним написом на сьвятому полі. На прапорі може бути місце на ймення Боже, на славне ім'я Українине, на полкову назву, але не на гидку лайку, що становить головну потугу й суть того народу, що його ми саме намагаємося здолати. Та лайка намісць молитви хоч і стала тепер славетніша за багато лагідніше й винахідливіше псякування зо славетного запорозького листа турецькому султанові, таки лишається супротивна нашій осібній культурі й традиції. Перелаяти ворога ми ніколи не зможемо, бо він так думає й говорить, а ми тільки придурюємося. Нам треба, шануючись, перемогти й нарешті остаточно зробитися народом із путтям, честю й повагою.
субота, 16 квітня 2022 р.
Учнівський цілунок
Взавтра й вони вийдуть на ввесь Єрусалим вітати Христа своєю лободою. Взавтра й вони кидатимуть свої ватяні кухвайки під копитця Христового віслючка. Взавтра й вони віритимуть, що не спатимуть у саді Гетсиманьскім. І вже передали свого учнівського цілунка Юдою.
Лазарчуки
понеділок, 11 квітня 2022 р.
Заялозаність зла
Я завсіди полюбляв (і може ще полюблятиму, як трохи оговтаюсь) мистецтво, що дає штучне, психологічне змалювання тонких побродиць зла: horror films, thrillers, suspenses і все-ляк-і там ghost stories. І сам-же проголошував те все "штукою для штуки", сьміючи не погоджуватися в тім із самим Франком. Бо як-же то так, що "штуки для штуки не буває", коли мене тільки штука для штуки й цікавить? Тепер-же, надивишися я на зло не вдаване, естетичне, а справжнє-справжнісіньке, досьвідчив: життьове зло нудне, дурне, безглузде. Людина поетизує зло, щоб своїм хистом, майстерністю вцяцькувати-оздобити те, що нищить її без причини й краси, без закону й зв'язку. Її, людину, що править за причину, має в собі красу, з'ясовує й установлює закон, зв'язує та розв'язує! Як вона, така, може бути за жертву нудному, дурному та ще й безглуздому? Але є! Ми дізнаємося про те, але знати не хочемо, й тому невтомно будемо вигадувати иньше зло, инакше: гарне й цікаве.
субота, 9 квітня 2022 р.
Блискуча слава
Таки знайшла нас слава: накликали, то й знайшла. Прийшла, наслухаючи, що десь зчинився гармидер. Слово "буча" чи скоро знов зможемо вживати в прямому значінні, замісць гармидера? Слава його знає!
четвер, 7 квітня 2022 р.
Гарматний покорм
середа, 6 квітня 2022 р.
Не щоденникар
Чи маєм ми таке слово — "щоденникар", як ув ангелян "diarist"? Ну, дарма, як не маєм, то відтепер уже матимем. От я пишу, але то-ж не щоденник, а таке — наше безмірне "таке". Що дізнає нащад про війну з моєї писанини? Ні, не вмієм ми, вкраїнці вести щоденника. Бо не знаєм, чи ще заведеться день.
Брацькі ями
Нічого брацького, крім могил, ми від них ізнов не діждали. А їх самих куди? "Вродила мама, що не прийме й яма.", — так сказано. Десь палає й нетерпляче жде, обливаючись палючою слиною, вічний вогонь.
На хибну адресу
У Київі чи не на кожній варті просто на мішки з піском вивісили ахвішки з пекучою вимогою до московського військового корабля. Минаю ті чати й нишком чудуюся: де вони тут бачили ворожі судна? Чи не поплутають, бува, нашої плохої автівочки з небезпешним напасницьким човником? Адже-ж чатові не всі муштровані, є й учорашні.
Війна спеціялістів
Спеціяльні оператори пробують робити нам спеціяльну операцію. А ми проти тих операторів спеціяльно воюємося. Спершу здавалося, що випадає тільки гідно вмерти, встигнувши для гідности вхопити хоч рогача, але тепер ми бачимо війну спеціялістів. Швець, що знає своє шевство, потрібен для перемоги, хоч-би де він був. І простим шилом і копилом можна бити оператора, хай-би якого спеціяльного.
Пан Ніхто
вівторок, 5 квітня 2022 р.
Шахидська торба
Крим — то московська шахидська торба з ядерною вибухівкою чомусь просто в нас на череві.
понеділок, 4 квітня 2022 р.
Заслужене ім'я
Називати все те "орками", "рашизмом", "фюрером" — сута літературщина. Московці, Московщина, Москва справедливо заслужили на те, щоб зватися своїм власним страшним ім'ям.
неділя, 3 квітня 2022 р.
Напів такі
Війна не подужала, не вбила моєї зневаги до псевдонародньої интеліґенцької мішанки — натомісць обернула погорду на гірку відразу. Коли бачу оті "веселі" історійки, що мають утвердити мене в українськім дусі, гидую тим усією силою вкраїнського єства. З якого переляку ми мусимо бути напів такими, як ті, кого вже не боїмося? Чом зневага не поширюється на те словесне сьміття, що вони нанесли до нашої мовної хати?
субота, 2 квітня 2022 р.
До останку
Аж зумієшся — скільки московських дідів перед смертю зичить нам смерти! Прощальний постріл на порозі пітьми — куляга вліпляється в густо залюднену недалеку вкраїнську будущину. Не нажилися, бач, не навбивалися, не надихалися воєнним смородом. Завіса впаде й іще поворушиться від сліпих, але гострих вихваток захалявного ножа. На жалобному обіді високо сягне хвацька чара: "А таки завзятий був дідуган — бився до останку!"
Академічний дід
Богословський московський дід — цілісінький довгий вік богословив, сам себе славословляв, сяяв по авдиторіях незаперечно православним ликом. Боголюбив, себелюбив, не схиляючись перед авторитетами спудеїв. І якось та академічна богословія необачно вивела його на воєнні стежки. Українців, каже, треба мордувати, бо православ'я — то не справедливість, а любов. То вже з любови, з любов'ю доводиться мордувать. Правда, каже, не в крові, а в дусі. І Каїн, сповнившися вбивчого духа, не зважає на рідну кров. Усе знає яблучко-голова, все вимовляють голені заповітні вуста.
Поміняли нумери
У перші воєнні дні почали зграями надходити вістки про термінову зміну нумерів. Телехвонові числа, правдива цифрова трансформація аж із двома чужими "ф". Х-у-у, пішла лічба, зайшла важлива зміна. «Тінь там тоне, тінь там десь…» — ніби й для згуку написалося, а на правду вийшло. Прощально гудуть спорожнілі вкраїнські сирени — облишені нумери — й заклично цьвірінчать нові західні: "Чи є в сьвіті де такії молодці, як ми, славні та веселі горобці?".