А на громаду хоч наплюй!
пʼятниця, 31 травня 2024 р.
Головата капуста
А на громаду хоч наплюй!
Нескінченне небуття
Нині помер Йосип Гайдн. А ніхто й не помітив. Смерти великих людей ніхто не бачить ні призначеного долею дня, ні потім у нескінченності на кожні роковини.
За нашу столицю
Є ази й у нашій мові. Чужинець має розгорнути підручника й прочитати найперше: "Київ — столиця Вкраїни. А чи буде з його вкраїнська столиця — то ще хтозна."
Усеїсти
середа, 29 травня 2024 р.
Нетактовний
"Тактичний" одяг на цивільних хоч ніби й мужній, але не тактовний. Цивільним личить цивільна одежа — це стратегічно.
вівторок, 28 травня 2024 р.
І час нам не змигнеться
Час летів, стоячи на комоді. Час став і зразу впав. Час ісплив піском. Два струмочки взяли пісок із шкельця-джерельця й побігли не туди, куди показував час, поки летів, не змигаючись. Тільки комода рушила далі в своєму космосі, долаючи й час, і простір, і сьвідомість.
Котрий каганець укурів?
У нас уже за звичай добрий розум узивати "здоровим глуздом". Але здоровля не зичать, а глузд у потилицю вибивають, зацитькують-зацьковують — навіть оті ніби трохи розумні задмухують-запльовують, щоб каганець укурів.
понеділок, 27 травня 2024 р.
Без джерел
Рід не без вироду
неділя, 26 травня 2024 р.
Щоб добро не пропадало
Люде намагаються використати добрих. Щоб добро не пропадало. Від лихих і ледачих яка користь? І ще багацько кругом невтральних, нічиїх. А на добрячих і плохих уся надія. Але й вона багато коли не справджується: користаєш, уживаєш, а добро на тебе не переходить — тільки майно.
Пандорине
Прочинилася геть Пандорина скринька — не то прочинилася, ба й розвалилася. Розпорошилося по сьвіті все Пандорине віно, розбіглася, порозтягалася вся її валка. Хоч куди поткнися — нахопишся на Пандорине добро, що воно зло. А от Надійки малої ніхто не бачив? Дівчинка така тут ніби бігала...
Вихована людяність
Не знаю справді, чи можна виховати людяність. Виховання конче потрібне, воно встановлює вихованому кришталеві межі подобенства. Пізнай себе й розрізняй у собі, розмежовуй дозволене й не дозволене, гідне й негідне. Здається, людяність — то людськість, то-б-то даність людині. Т'але часом перегнешся через цямрину, через цебрину — не блисне, не хлюпне, навіть мокрим не відгонить. Що тоді чинити? А лишатися в межах виховання.
Публіцисті
Найгірше пишуть у нас публіцисті — навіть і знані письменники під публіцистичною машкарою. Бо яка там мова, коли поривають політичні емоції, хвилює зло? Не до поросят свині, коли свиню смалять. А публіцизм, він-же публічний, до публіки апелює. Подає, як казали були, на пересуд. І пішли пересуди в народі: еге, вже й письменні так кажуть, а не що! Так, ніби вийшов котрий із хати, щоб перед образами не лихословити, а далі висякався в вишиваний рукав і смердяче закурив.
Шваля
Негайно хочу повернути швалю в ужиток. Тепер казатиму тільки так: "Хай-но піду до швалі, підлатаю штані в кроку." З поверненням одної тільки швалі вже менше в нашій мові лишиться наволочи й шуї. Бо зразу похнюпиться й відсунеться московська "шваль".
пʼятниця, 24 травня 2024 р.
До кінця
Тільки починаєш його читати (знічев'я — має бо якесь ім'я) — й зразу нескромне прохання (просьба, супліка): "дочитайте до кінця" (до краю, до крихти). Вже прочуває письменний, що кинуть його, безногого, з плечей посеред дороги, як лантух кинуть. Хоча кінець не далеченький — видно без перископа, голим оком, у видноколі. Значно, що там нічого нема. Й ото, побравшись із авторчиком за руки, мусимо разом (гуртом, громадою) дійти до краю й роздивитися там пустку багатопарними порожніми очима.
четвер, 23 травня 2024 р.
Що ране, то погане
Милосердно воно виходить, що дурієш, старіючись. Цілий вік так собі дурував, а теперки з причини: бо старий.
Раз козі смерть
Дуже багато теперки гуляє Вкраїною всяких страхів. Лиш одного, здається, не лякається ніхто: пошитися в дурні. Крайобраз у нас такий, ніби немає геть того дуру на цім сьвіті. Ну, принаймні, в нас нема. Коли-ж насправді заходять у той дур і в нашому краї. І не з великого розуму й не з науки великої, а так собі — довільно, самочинно. Иноді ввижається, що аж сьвітиться кругом: і вночі сьвітиться, й навіть удень. Читати можна повидну! Т'але-ж мало хто чита, бо тоді потьмариться таке яскраве життя.
середа, 22 травня 2024 р.
Натрудоватівши
неділя, 19 травня 2024 р.
Київ молодий
Київ, безперечно, молодий город. Тому, хто народжується тут і проживає хоч кількадесят год, стає ясно, що зробивсь уже занадто старий. Бо Київ міняється й росте так, щоб догодити новій молодежі, а далі й іще молодшим, а взагалі, здається, тим, хто ще ніколи й не жив. У Київі.
Норма
Норма — гарне таке слово: саме в собі повнісіньке й достатнє. Моя норма — п'ять десятків дописів що-місяця. А більше я нічого не роблю — лиш працюю. Т'але останнім часом на серці так місяшно, що голок збирати зовсім не хочеться — хай-но трохи одлигне. Тому виконую попіднормово.
Без коробчастого
Майстерности не проп'єш, як учить нас нелексикографована міська приказка. Не проп'єш, бо саме її ти й цмулиш. А працьовитість легко пропивається — окремо, без коробчастого пов'язу з майстерністю.
Неписана словесність
З мене усний чоловік — сама неписана словесність. У тім я балюю, й у тім я скнію.
Те, що зайшло межи нами
Микола Лукаш так і не вженився ніколи. А річ у тім, що аж занадто багато знав. Мов. Серед них либонь і жіночу. Це тая оказія, коли важко аж так багато тямити: єднання — то не порозуміння, єднання — то щасливе непорозуміння, що зайшло межи нами.
Кипуча реґулярність
Намагаюся в'явити собі, як то воно: глибоко знати двадцятку мов? Ходить душа, а в їй кипить двадцятеро казанів і в кожний треба занурюватися з кипучою реґулярністю.
Як мета
Тронечки мені пишеться, дуже вже трінюсеньки: ніби перевернена пляшка тремтить і вигинається в піяковій руці, ронячи сорокову краплю на денце чарки, далекої й недосяжно круглої, як мета.
Само собою
От я пишу й не тямлю: чого воно невтямно? От я слухаю й не розумію: як то воно само собою зрозуміло?
середа, 15 травня 2024 р.
Яблучка
Яблунька низенько, ніби аж соромливо, схилилася-присіла над своїми безталанними овочами; затуляє зеленими руками, накриває зеленим подолом ті діти, що перед нею червивіють-загнивають, розлягшись, закинувши голови з тими дірками-доганами, наче невтишимими очима: "Де наша плідна будучина?"
вівторок, 14 травня 2024 р.
Рушання
Лаштуєшся в дорогу, вже вона тобі пахне — й найгостріший засмак, найбільша загадка, мандрівний захват: що-ж я забув на цей раз?
неділя, 12 травня 2024 р.
Грубезні томи
Без патрії
Треба плекати патрійотизм, а людям забракло патрії: стало сухо, як автівці на пальне посеред незнайомої життьової дороги. То вже стало й озирається: яке їхало, яке здибало? Нема кому вилізти з шляхових корчів і гукнути на мандрованих: а ось тутечки ми, свої! Свої, однак, десь є — просто заскочені, з великими, загальнолюдськи розплющеними очима.
середа, 8 травня 2024 р.
неділя, 5 травня 2024 р.
Щоб не розчіпчитися
Знаю вже, відаю, чому так мало хто прилюдно сподобує мої маловартні дописи: воно й любиться, та бачать зичливці крихкість отих дурощів, що з помпою виставляються на показ брутальній громадській думці. То вже бережуть мене з тими відмінчатами від зайвої нецеремонної уваги. Та й щоб собі не розчіпчитися.
субота, 4 травня 2024 р.
Усе ззісти
Росяна точка
Видушив із себе останню маленьку думоньку й зробився увесь сухий. А вона покотилася — точка роси, росяна крапелька. Кленовим листочком, далі — через гребельку. Ніщо не розірве її зсередини — така доладня, ніщо не скарлючить — така пружна. Хіба наступить якийсь — он уже йде.
The Big Read
Я помалу читаю, а є великі читачі. Вони велико читають, широко, жваво. Й уже кортить поділитися читаним, поки не забулося, не згладилося з плястилінових скрижалів. Тому треба читати книжку разом із усіма, рівночасно. Инакше сам поплачеш над своєю буцім-то клясикою, посьмієшся, а поділитися — то ніхто й не бере.
Сім'я та школа, любов і мудрість
Зрита рілля
Адже культура — то тільки особиста праця на подаваному ґрунті: ти зробив? То вже є й зрита рілля.
Увірваний терпець
Чогось саме на сьміховинному суржикові мені люто вривається лагідний, гумористичний терпець.
Вояцька путь
"Шлях воїна" в Україні — не метафора, не хвилозопия. Шлях воїна в Україні — вояцька путь: вона найперше пролягла на бойовище. А вже потім чи буде, чи не буде метафізична одисея.
четвер, 2 травня 2024 р.
Бариста
Я, загалом беручи, не проти "баристи": позичайте здорові, однак оддавати нічим. Але хай уже він буде з відмінками: як от "юриста" чи бандуриста".
Дуже нудно
Людей привезли
Безуважно
Увага людям теперки надто швидко висякується: оце щойно слухав уважно, дивився просто в вічі — аж гульк уже тихенько, культурненько сякнувсь убік — та й нема. Й усі вже звикли до тих трансів — ану-ж повернеться? Виглядаємо, ловимо, повертаємо, далі вже однак мусимо пустити, як кульку на повітря. Не живеться людям тут — десь іще треба.